Narzędzia:

19 listopada 2012 r.

19.11.2012

Marszałek Bogdan Borusewicz spotkał się z kilkunastoosobową delegacją polityków i parlamentarzystów egipskich, którzy przebywali w Polsce z wizytą studyjną.
Jak stwierdził Mohamed Anwar Esmat El Sadat, członek Konstytuanty, lider Partii Reformy i Postępu, celem wizyty jest zapoznanie się z polskimi doświadczeniami w budowaniu systemu państwa demokratycznego. Dodał, że politycy i parlamentarzyści, którzy przybyli do Polski, reprezentują szerokie spectrum, odzwierciedlające obraz życia politycznego Egiptu. Pytany o obecną sytuację w tym kraju powiedział, że po wyborach prezydenckich w czerwcu 2012 r. w Egipcie władzę sprawują cywile, a armia została oddzielona od świata polityki.
Marszałek Bogdan Borusewicz, pozytywnie oceniając przemiany w świecie arabskim, podkreślił, że są one „trzecim w najnowszej historii powiewem wolności”. Pierwszym był upadek dyktatur w krajach Ameryki Południowej w drugiej połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, drugim – zmiany systemu politycznego w państwach Europy Środkowowschodniej. „Wszystkie te zmiany można byłoby opóźnić, ale nie można było ich powstrzymać” – stwierdził marszałek Senatu.
Mohsen Rady, członek rządzącej partii Wolność i Sprawiedliwość, politycznego ramienia Bractwa Muzułmańskiego, wyraził nadzieję, że Egipt i Polska – kraje, które przeszły podobną drogę od systemu totalitarnego do ustroju demokratycznego, zacieśnią współpracę w walce o demokrację w świecie.
Marszałek Bogdan Borusewicz przekazał egipskim parlamentarzystom wyrazy współczucia z powodu katastrofy kolejowej, w której zginęło kilkadziesięcioro dzieci.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

18 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z z komisarzem Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem

17 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z zastępcą-asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich

9–10 listopada 2021 r.

Udział wicemarszałkini Senatu w Global Forum – Women Leaders