Narzędzia:

Senatorowie na jesienej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Armenii

21.11.2023
Fot. ZP OBWE

Senatorowie Kazimierz Kleina i Jacek Włosowicz 18-20 listopada 2023 r. w Erywaniu uczestniczyli w jesiennym spotkaniu Zgromadzenia Parlamentarnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Ponad 200 parlamentarzystów z 50 krajów dyskutowało nt. miejsca i roli tej organizacji w czasach kryzysu, roli Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w reagowaniu na wyzwania wewnętrzne i zewnętrzne oraz na temat zwalczania korupcji i ochrony mniejszości.

Uczestnicy sesji wskazywali na konieczność odważnego podejścia do dyplomacji międzynarodowej i współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa do czego, ich zdaniem, skłaniać powinny trwające konflikty na Ukrainie, Bliskim Wschodzie, a także niedawne działania zbrojne w regionie Kaukazu Południowego.

Helga Schmid, Sekretarz Generalny OBWE w trakcie pierwszej sesji mówiąc o roli OBWE w trudnym klimacie politycznym podkreśliła, że OBWE nadal spełnia swoje zadania i odgrywa istotną rolę w poprawie bezpieczeństwa.

Armen Grigoryan, Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Republiki Armenii mówił o doświadczeniach Armenii z demokratyzacją. Podkreślił, że Armenia przeszła dramatyczne zmiany w ostatnich latach, ale demokratyzacja uczyniła kraj bardziej odpornym na wyzwania zewnętrzne. Wyraził przekonanie, że demokracja przetrwa w Armenii i przyczyni się do pokoju i stabilności.

W drugim dniu obrad  parlamentarzyści dyskutowali na temat zwalczania korupcji i ochrony mniejszości.

W sesji "Korupcja jako fundamentalne zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa" Alexandra Habershon z Banku Światowego opisała korupcję jako czynnik konfliktotwórczy i omówiła wysiłki Banku Światowego na rzecz promowania dobrego zarządzania. Jak stwierdziła, konieczne jest podejście całościowe rządów, dostosowane do poszczególnych krajów, które musi obejmować strategie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i przestępstwom podatkowym.

W debacie parlamentarzyści wskazywali, że walka z korupcją wymaga zmian legislacyjnych oraz przeobrażenia relacji między rządem a obywatelami. Zgodzono się, że dziennikarze i społeczeństwo obywatelskie muszą być oczami i uszami parlamentarzystów.

W sesji pt. "Szacunek dla wszystkich: ochrona mniejszości i ludzi dotkniętych konfliktem"  Fernand De Varennes, były Specjalny Sprawozdawca ONZ ds. Kwestii Mniejszości zauważył, że świat obecnie doświadcza więcej konfliktów zbrojnych niż kiedykolwiek od 1945 r. Dodał, że wiele z nich dotyczy skarg mniejszości. Aby zapobiec konfliktowi, jego zdaniem, konieczna jest ochrona praw mniejszości, a uwaga musi być zwrócona także na ponad 110 milionów ludzi na świecie, którzy są przesiedleni.

Uczestnicy debaty zwracali uwagę na konsekwencje humanitarne operacji wojskowej we wrześniu ubiegłego roku w regionie Karabachu w Azerbejdżanie, która spowodowała ucieczkę ponad 100 tysięcy osób do Armenii w ciągu niecałego tygodnia. Parlamentarzyści poruszyli ponadto kwestie takie, jak konieczność przyjęcia ustawodawstwa dotyczącego integracji dzieci uchodźców. Podkreślono, że organizacje międzynarodowe muszą wzmocnić reakcję na trwające wojny i udzielać wsparcia tym, którzy cierpią z ich powodu.

Polskiej delegacji przewodniczyła poseł Barbara Bartuś. W jej skład  wchodził także poseł Radosław Fogiel.

Polska delegacja spotkała się z Piotrem Skwiecińskim, ambasadorem RP w Armenii. Rozmowy dotyczyły polityki zewnętrznej i wewnętrznej Armenii, relacji dwustronnych - politycznych i gospodarczych.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.

Święto biało-czerwonej

2 maja manifestujemy przywiązanie do barw narodowych, czcimy biało-czerwoną, jeden z symboli naszej państwowości.