Narzędzia:

Konferencja Departamentów Bezpieczeństwa Parlamentów UE

13.10.2023
fot. Kancelaria Senatu

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Jarosław Stolarczyk uczestniczył 13 października br. w Brukseli w Trzeciej Konferencji Departamentów Bezpieczeństwa Parlamentów Unii Europejskiej. Minister Stolarczyk był koordynatorem grupy roboczej, która zajmowała się tematem zwalczania zagranicznej ingerencji.

Minister Stolarczyk podkreślił w debacie, że "cyberbezpieczeństwo jest grą zespołową i w obliczu aktualnych zagrożeń, współpraca europejska na najwyższym szczeblu administracyjnym powinna być naszym priorytetem". Mówił także o  strategii i rozwiązaniach, które stosuje Kancelaria Senatu, w celu zapewnienia bezpieczeństwa informatycznego zarówno senatorom jak i urzędnikom.

Wydarzenie otworzyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, a przemówienie inauguracyjne wygłosił Stefano Sannino, sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Gościem honorowym wydarzenia był sekretarz generalny ukraińskiej Rady Najwyższej, Viacheslav Shtuchnyi, który wraz ze swoimi urzędnikami przedstawił system ochrony i funkcjonowania parlamentu ukraińskiego w trakcie trwania wojny.

Uczestnicy konferencji pracowali w grupach roboczych, które zajmowały się integralności procesów wyborczych, ochronie informacji wrażliwych i walce z ingerencją zagraniczną.

Konferencja w Brukseli była kontynuacją i rozwinięciem poprzednich spotkań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo parlamentów krajów członkowskich UE, które odbyły się w 2018 i 2019 r. Obrady poświęcone były ochronie parlamentów przed zagrożeniami hybrydowymi.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.