Narzędzia:

Udział Marszałka Senatu RP w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów

28.09.2023
fot. Tomasz Paczos- Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki 28 września 2023 r. wziął udział w Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów, organizowanej w Dublinie pod patronatem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Marszałkowi towarzyszyli Przewodniczący Grupy Politycznej Europejskiej Partii Ludowej w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy, senator Aleksander Pociej oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

W dyskusji na temat: „Konsekwencje rosyjskiej agresji na Ukrainę i rola parlamentów narodowych w odbudowie Ukrainy” Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki mówił, że wspieranie Ukrainy na drodze do pokoju i odbudowy ze strony parlamentów jest sygnałem poparcia społeczności międzynarodowej dla tego kraju. Opowiedział także o zaangażowaniu Polski w ten proces.

„Nie ma wątpliwości, że wojna w Ukrainie jest bitwą między cywilizacją wolnego świata a barbarzyńcami, więc to jest jasne – aby wygrać, musimy pozostać zjednoczeni do końca tej wojny i później" – powiedział Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki. Wskazał, że agresorzy nie mają poszanowania dla życia ludzkiego i nie przestrzegają prawa międzynarodowego. Przypomniał o tragicznych momentach tej wojny, o wysadzeniu tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, zaminowaniu elektrowni jądrowej w Zaporożu, wycofaniu się z Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, a także o zbrodniach wojennych w Buczy i w Izium. Przypomniał, że brutalne ataki zmusiły ponad 6 mln obywateli Ukrainy do ucieczki ze swego kraju.

„Odbudowa Ukrainy ma wymiar nie tylko praktyczny, lecz będzie także sygnałem dla Rosji, że społeczność międzynarodowa mocno wspiera Ukrainę” – ocenił prof. Tomasz Grodzki. Następnie wskazał trzy kluczowe aspekty działań na rzecz odbudowy, które zagwarantują Ukrainie bezpieczeństwo i stabilności w regionie. Jako najważniejsze wymienił osiągnięcie satysfakcjonujących dla Ukrainy warunków pokoju, akcesję Ukrainy do NATO i Unii Europejskiej oraz aktywne wsparcie tego kraju w odbudowie przez narodowe parlamenty. „W kwietniu tego roku Polska i Ukraina podpisały memorandum o współpracy w odbudowie Ukrainy. Mamy ponad dwa tysiące firm z różnych sektorów, gotowych wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Zachęcamy inne państwa do podążania naszą drogą. Jako parlamentarzyści powinniśmy być gotowi do szybkiego wdrażania wszystkich koniecznych zmian legislacyjnych lub poprawek” – mówił Marszałek Senatu. Dodał, że „celem Polski jest bycie kluczowym graczem w międzynarodowym wspieraniu powojennej odbudowy Ukrainy”. Podsumowując prof. Grodzki powiedział: „Bądźmy wszyscy solidarni z Ukrainą w działaniach na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i stabilności w regionie oraz poza nim. Nie ma innych możliwości – bohaterska Ukraina musi wygrać tę wojnę z naszą pomocą, tak dużą, jak to możliwe, ponieważ Ukraińcy walczą o swoją wolność oraz naszą wolność.”

W tej części debaty swoje wystąpienia wygłosili m.in.: Przewodniczący Izby Reprezentantów Parlamentu Irlandii Seán Ó Fearghaíl, Przewodniczący Senatu Parlamentu Irlandii Jerry Buttimer, Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Tiny Kox oraz Sekretarz Generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić.

Druga część debaty była poświęcona tematowi „Wyzwania dla demokracji reprezentatywnej w niepewnych czasach”. Wśród mówców znaleźli się m.in.: Przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Republiki Francuskiej Yaël Braun-Pivet, Przewodniczący Zgromadzenia Republiki Portugalii Augusto Ernesto Santos Silva, Przewodniczący Estońskiego Parlamentu Lauri Hussar.

Prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją uczestniczył także w dyskusji „Mowa nienawiści i groźby agresji wobec przedstawicieli wybranych w wyborach”, która poprzedzała Europejską Konferencję Przewodniczących Parlamentów w Dublinie.

W czasie konferencji prof. Tomasz Grodzki rozmawiał z Przewodniczącą Izby Poselskiej Parlamentu Republiki Czeskiej Markétą Pekarovą Adamovą. Marszałek Senatu spotkał się także z Przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem

Tego dnia Marszałek Senatu spotkał się z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Dublinie. Rozmawiano m.in. na temat zbliżających się wyborów parlamentarnych w Polsce. Obawy rodaków mieszkających w Irlandii wzbudza nowy sposób liczenia głosów oddanych w komisjach wyborczych poza granicami kraju. Zgodnie z art. 230 Kodeksu wyborczego obwodowe komisje wyborcze w obwodach głosowania za granicą albo na polskich statkach morskich mają tylko 24 godziny na podliczenie i przekazanie wyników. Inaczej głosowanie uznaje się za niebyłe.

Drugiego dnia Europejskiej Konferencji Przewodniczących Parlamentów Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski wziął udział w spotkaniu sekretarzy generalnych parlamentów.


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.