Narzędzia:

Drugi dzień wizyty delegacji Senatu w Szwajcarii

17.08.2023
Złożenie wiązanki przy Kolumnie Barskiej w Rapperswilu - fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

17 sierpnia br. w drugim i ostatnim dniu wizyty oficjalnej w Szwajcarii Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją odwiedził w Rapperswilu Bibliotekę Polską oraz nową siedzibę Muzeum Polskiego. W Zurychu delegacja Senatu gościła na Politechnice Federalnej, gdzie pracują polscy naukowcy.

Marszałkowi Senatu RP towarzyszyli: przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Barbara Zdrojewska, zastępca przewodniczącego Komisji Infrastruktury senator Stanisław Lamczyk, senator Józef Zając oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

Delegacja Senatu rozpoczęła wizytę w Rapperswilu od złożenia wiązanki kwiatów przed Kolumną Barską, odsłoniętą w 1868 roku w setną rocznicę zawiązania konfederacji barskiej. Kolumna powstała z inicjatywy Władysława Platera – założyciela Muzeum Polskiego w Rapperswilu i w tym roku mija 155 lat od jej postawienia. Następnie Marszałek wraz z towarzyszącymi mu osobami zwiedził Bibliotekę Polską, która przechowuje między innymi starodruki i mapy z XV w. a także listy Cypriana Norwida, Jana III Sobieskiego czy Zygmunta III Wazy. Prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją odwiedził kompleks Schwanen, w którym mieścić się będzie nowa siedziba Muzeum Polskiego, przeniesionego z zamku w Rapperswilu. Marszałek rozmawiał też z przedstawicielami Polonii, którzy, jak podkreślił prof. Grodzki są żywo zainteresowani dalszą działalnością Muzeum Polskiego. Marszałek Senatu RP wyraził nadzieję, że adaptacja budynku, zakupionego pod nową siedzibę muzeum, szybko się zakończy i znajdą tam miejsce bogate zbiory tej placówki. Delegacja Senatu spotkała się także z kierownictwem oddziału Instytutu Pileckiego w Szwajcarii, która to instytucja zarządzać będzie kompleksem Schwanen. Marszałek zaznaczył, że ustawa, umożliwiająca działalność Muzeum Polskiego w nowej formule została niedawno przyjęta przez Sejm i Senat. „Jest jeszcze sporo do zrobienia, będziemy wspierać to przedsięwzięcie, aby zasłużone Muzeum Polskie jak najszybciej znalazło się w nowej siedzibie i by kompleks Schwanen zaczął być nową oazą polskości” – powiedział prof. Tomasz Grodzki.

Wcześniej Marszałek wraz z delegacją odwiedził Politechnikę Federalną w Zurychu, gdzie zapoznał się z pracami Instytutu Biologii Molekularnej i Biofizyki oraz Centrum Wdrożeń Badań Naukowych, w których pracują polscy naukowcy. „Prezentacje, które nam pokazano były naprawdę imponujące. Szczególną dumą napawał mnie fakt, że spora część personelu, to Polacy, a jeden z nich jest szefem dużego projektu” – powiedział Marszałek.

Politechnika Federalna w Zurychu należy do ENHANCE - konsorcjum 10 uczelni, razem z m.in. Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską. Marszałek i senatorowie zwiedzili laboratoria, w których między innymi znajdują się bardzo czułe mikroskopy z działami elektronowymi, pozwalające na obrazowanie bakterii i wirusów.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją składał dwudniową wizytę oficjalną w Konfederacji Szwajcarskiej na zaproszenie Przewodniczącej Rady Kantonów Brigitte Häberli-Koller.


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.