Narzędzia:

Marszałek Senatu RP z delegacją składa wizytę oficjalną w Szwajcarii

16.08.2023
Spotkanie z Przewodniczącą Rady Kantonów - fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z delegacją rozpoczął 16 sierpnia br. dwudniową wizytę oficjalną w Konfederacji Szwajcarskiej na zaproszenie Przewodniczącej Rady Kantonów Brigitte Häberli-Koller. Jest to rewizyta po tym, jak delegacja szwajcarskiego parlamentu przebywała w Senacie w marcu tego roku.

Marszałkowi Senatu RP towarzyszą: przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Barbara Zdrojewska, zastępca przewodniczącego Komisji Infrastruktury senator Stanisław Lamczyk, senator Józef Zając oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

Pierwszego dnia wizyty delegacja Senatu spotkała się w Bernie z Przewodniczącą Rady Kantonów Brigitte Häberli-Koller. Tematami rozmów były między innymi relacje dwustronne, stosunki Unia Europejska-Szwajcaria oraz wojna w Ukrainie w kontekście wsparcia, jakiego udzielają jej oba kraje. Rozmawiano także o długoletniej i trwałej obecności Polaków w Szwajcarii także w kontekście historycznym oraz o wsparciu finansowym, udzielanym przez ten kraj w ramach tzw. Swiss Contribution. Omówiono też sytuację polityczną w obu krajach - zarówno w Polsce jak i w Szwajcarii w najbliższym czasie odbędą się bowiem wybory parlamentarne. W rozmowach podniesiona została także kwestia uchodźców na granicy polsko-białoruskiej.

Podczas spotkania z przewodniczącym Rady Narodowej Martinem Candinasem omówione zostały relacje dwustronne ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji gospodarczej i pakietu Swiss Contribution.Poruszone zostały problemy związane z wojną w Ukrainie oraz kwestie pomocy, jakiej oba kraje udzielają ludności ukraińskiej.

Podsumowując rozmowy Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki ocenił, że były one otwarte, inspirujące i interesujące dla obu stron. „Poruszaliśmy wszystkie tematy, zarówno dotyczące wojny w Ukrainie, roli Szwajcarii w tym konflikcie, kwestii pomocy humanitarnej i finansowej, ale także wyborów, które zbliżają się w obu krajach – w Polsce 15 października, a w Szwajcarii 22 października”- powiedział Marszałek. Dodał, że mowa była także o dwustronnej współpracy gospodarczej i naukowej, a także o licznych w Szwajcarii polonicach.

Na zakończenie pierwszego dnia wizyty Marszałek wraz z towarzyszącą mu delegacją spotkał się z przedstawicielami szwajcarskiej Polonii. Prof. Tomasz Grodzki dziękował ambasador RP w Szwajcarii Iwonie Kozłowskiej za to, że kładzie ogromne zasługi w krzewieniu polskości na tej ziemi, wyraził wdzięczność także przedstawicielom społeczności polskiej, którzy – jak mówił – dbają o przyjazne relacje między Polakami i Szwajcarami, zapoczątkowane przez wielkich Polaków, takich jak Kościuszko, Paderewski, Mościcki czy Narutowicz. „Jesteście kontynuatorami tej tradycji, niesiecie wysoko pochodnię polskości, dbacie o to, by te dwa bardzo różne narody pozostawały ze sobą w bliskości. Za to przyjechaliśmy podziękować” – podkreślił Marszałek Senatu RP. „Chciałem prosić, abyście kultywowali polskość, obyczaje i tradycje, i nieśli dumę z tego, że wszyscy jesteśmy razem, jednym wielkim polskim narodem” – powiedział prof. Grodzki.  

Marszałek nawiązał także do zbliżających się wyborów parlamentarnych i zmian w prawie wyborczym, które mogą doprowadzić do tego, że głosy Polaków za granicą nie zostaną doliczone do ogólnego wyniku. Przypomniał, że Senat zgłaszał propozycje rozwiązań ustawowych w tym zakresie, które nie zostały jednak poddane procedowaniu w Sejmie. Prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że uzyskał od ambasador Kozłowskiej zapewnienie, iż w Szwajcarii problemu z liczeniem głosów nie będzie.

 

Drugiego dnia wizyty, 17 sierpnia br., Marszałek wraz z towarzyszącymi mu osobami odwiedzi Bibliotekę Polską w Rapperswilu i przyszłą siedzibę Muzeum Polskiego. W siedzibie Politechniki Federalnej w Zurychu delegacja Senatu zapozna się z działalnością Instytutu Biologii Molekularnej i Biofizyki oraz Centrum Wdrożeń Badań Naukowych, gdzie pracują polscy naukowcy.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.