Narzędzia:

Senator Danuta Jazłowiecka na spotkaniu podsumowującym Konferencję ws. przyszłości Europy

02.12.2022
Fot. Kancelaria Senatu

Senator Danuta Jazłowiecka 2 grudnia 2022 r. uczestniczy w Parlamencie Europejskim w Brukseli, w spotkaniu podsumowującym Konferencję w sprawie przyszłości Europy.

Konferencja ws. przyszłości Europy, 9 maja 2022 przyjęła konkluzje w 9 obszarach tematycznych, składające się z 49 propozycji, które stanowią zwieńczenie całego roku prac europejskich paneli obywatelskich, sesji plenarnych oraz lokalnych, regionalnych i krajowych wydarzeń, a także zaangażowania obywateli na wielojęzycznej platformie cyfrowej. Jednym z rezultatów jest publiczne uznanie Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, gotowości do zaangażowania paneli obywatelskich w prace przygotowawcze do ważnych inicjatyw legislacyjnych. Kilka z rekomendacji wymaga przekazania Unii Europejskiej nowych uprawnień – od podatków, energii po edukację – jedynie w drodze zmian traktatowych.

Konferencja ws. Przyszłości Europy, jako bezprecedensowe przedsięwzięcie demokracji ponadnarodowej z udziałem losowo wybranych obywateli, będzie kontynuowany jako główny katalizator integracji UE, mimo swoich ograniczeń. W centrum refleksji nad przyszłością Unii Europejskiej znaleźli się obywatele, co pozwala uwolnić ducha europejskiego aktywizmu obywatelskiego podbudowanego poczuciem odpowiedzialności.  W następstwie refleksji nad własnymi doświadczeniami związanymi z projektem UE, losowo wybrani obywatele nie cofają  się przed uznaniem niedoskonałości Unii Europejskiej. Zamiast tego podczas dzisiejszego posumowania rocznej pracy proszą o bardziej zrozumiałą, responsywną i odpowiedzialną Europę. Sami pokazują rozwiązania, niektórych z najbardziej spornych kwestii wewnątrz Unii Europejskiej, począwszy od potrzeby prowadzenia ogólnounijnej polityki energetycznej po odrzucenie obowiązku jednogłośnego stanowiska Rady EU, w bardzo istotnych dla Europy sprawach. 

Polski Senat aktywnie wspiera to przedsięwzięcie, nie tylko ze względu na zaangażowanie obywateli w debatę europejską, ale również dlatego, że jednym z wątków jest zwiększenie roli parlamentów narodowych w architekturze instytucjonalnej UE, a także w systemie unijnej legislacji. Równolegle toczą się prace na forum COSAC, których rezultatem jest opracowanie praktycznych pomysłów, faktycznie zwiększających rolę parlamentów narodowych, np. rozszerzenie kontroli projektów aktów prawnych o kryterium proporcjonalności, czy umożliwienie uczestnictwa parlamentarzystów krajowych w dyskusjach instytucji unijnych, w szczególności Parlamentu Europejskiego. Senat RP pochyli się nad przedstawionymi konkluzjami i będą one dyskutowane na forum Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej.

Podczas spotkania senator Danuty Jazlowieckiej z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą rozmawiano o dalszych wspólnych działaniach na rzecz przyszłości Europy. 


 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.