Narzędzia:

Spotkanie Marszałka Senatu RP z grupą niemieckich parlamentarzystów

sprawy międzynarodowe 06.10.2022
fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

6 października br. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki przyjął grupę niemieckich parlamentarzystów przebywających w Warszawie w związku z konferencją  Warsaw Security Forum – członków Bundestagu Dietmara Nietana (SPD, Nadrenia-Wesfalia) i Ulricha Lechte (FDP, Bawaria) oraz deputowanego do Parlamentu Europejskiego Reinharda Bűtikofera (Grupa Zielonych/Wolny Sojusz Europejski).

Dietmar Nietan, federalny Koordynator ds. Niemiecko-Polskiej Współpracy Międzyspołecznej i Transgranicznej, podkreślił, że goście reprezentują wszystkie trzy partie tworzące koalicję rządzącą w Niemczech i na równi zaangażowane w budowanie relacji z Polską oraz na rzecz roli Polski w Unii Europejskiej. Marszałek Senatu zapewnił, o trwałych podstawach relacji polsko-niemieckich. Podkreślił, że dotychczasowy dorobek procesu normalizacji stosunków, w tym z wykorzystaniem formatu Trójkąta Weimarskiego, każe być w długiej perspektywie optymistą. Stwierdził również, że projekt unijny jest jedyną szansą przetrwania Europy w warunkach globalnej rywalizacji gospodarczej.  Marszałek wspomniał ponadto o regularnych kontaktach Senatu RP oraz osobistych relacjach z czołowymi postaciami niemieckiej sceny politycznej.

Podczas spotkania rozmawiano także o współpracy Senatu RP z Parlamentem Europejskim, sytuacji geopolitycznej w rejonie Bałkanów Zachodnich oraz bieżących problemach społeczno-politycznych. 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Spotkanie Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bundesratu

Podczas spotkania Senackiej Grupy Polsko-Niemieckiej i Niemiecko-Polskiej Grupy Bilateralnej Bundesratu rozmawiano m.in. o możliwościach rozwoju współpracy transgranicznej na poziomie regionalnym, naukowej i w dziedzinie rolnictwa.

Parlamentarne zespoły ds. badań naukowych i kardiologii o potrzebie badań genetycznych

Podczas posiedzenia eksperci wskazywali na potrzebę diagnostyki molekularnej, ułatwiającej postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie skutecznego leczenia.

Parlamentarny Zespół ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia o szczepieniach przeciw HPV

Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia 16 maja br. poświęcono profilaktyce zakażeń HPV – szczepieniom i edukacji zdrowotnej.