Narzędzia:

Rozmowy Marszałka Senatu RP i przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy

29.08.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Senat RP niezmiennie i stanowczo stoi na stanowisku jak najszybszego zakończenia wojny w Ukrainie, ale nie poprzez negocjacje z najeźdźcą, tylko poprzez wyrzucenie wszystkich żołnierzy rosyjskich z terenu wolnego, niepodległego państwa jakim jest Ukraina – powiedział prof. Tomasz Grodzki po spotkaniu w Senacie z przebywającym na jego zaproszenie w Polsce przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefanczukiem. Obaj politycy wraz z towarzyszącymi im delegacjami odbyli 29 sierpnia br. rozmowy w Senacie. W spotkaniu uczestniczyła także Wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka oraz Szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

W wypowiedzi do mediów po spotkaniu Marszałek Grodzki podkreślił, że z radością powitał w murach Izby Wyższej „jednego z bohaterów Ukrainy, pana przewodniczącego Rusłana Stefanczuka”. Zaznaczył, że jego wizyta jest częścią stałych kontaktów jakie utrzymują oni między sobą i zapowiedział, że kolejne spotkanie będzie miało miejsce w październiku w Zagrzebiu, podczas obrad parlamentarnego wymiaru Platformy Krymskiej.

Marszałek przypomniał że w niedzielę, 28 sierpnia br. wraz z Rusłanem Stefanczukiem wziął udział w Olsztynie w uroczystości nadania jednemu z miejskich placów imienia ukraińskiego generała Marko Bezruczki, który jako dowódca obrony Zamościa wsławił się powstrzymaniem w wojnie polsko-bolszewickiej 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego. „To jest bohater obojga narodów, który pokazał, że walce z satrapami jedność przynosi lepsze efekty niż animozje” – podkreślił prof. Tomasz Grodzki.  Nawiązał także do wspólnego spotkania z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości. „Wczoraj mieliśmy dowód na to, że młode pokolenie Polaków jednoznacznie rozumie, że starcie cywilizacji demokracji i wolnych krajów z cywilizacją barbarzyńców musi zakończyć się zwycięstwem Ukrainy, musi zakończyć się zwycięstwem wolnego świata, bo jest to kluczowe dla przetrwania cywilizacji demokratycznej” – powiedział Marszałek Senatu. „Cały czas pracujemy w jednym celu: dla zwycięstwa pełnego i jak najszybszego Ukrainy, abyśmy mogli wszyscy razem przystąpić do odbudowy zniszczonego kraju” – podsumował prof. Tomasz Grodzki.

Przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk przekazał Marszałkowi Grodzkiemu ustawę o szczególnym statusie ludności polskiej w Ukrainie, która uchwalona została jednogłośnie z inicjatywy prezydenta Wołodymyra Zelenskiego. Dokument, który - jak uzasadniało biuro prezydenta Ukrainy - stanowi gest wdzięczności dla narodu polskiego za wsparcie udzielone Ukrainie w obliczu rosyjskiej agresji zbrojnej został jednogłośnie przyjęty przez ukraiński parlament i zakłada wprowadzenie dla obywateli Polski przebywających na Ukrainie gwarancji analogicznych do tych przyjętych w Polsce w ramach ustawy z 12 marca 2022 roku „O pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa”. Daje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy, licząc od dnia przyjęcia ustawy. Polacy na Ukrainie będą mieli też prawo do pracy, wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, a także korzystania z usług medycznych na Ukrainie. Przewidziano nawet pewne wypłaty socjalne.

Rusłan Stefanczuk wyraził także wdzięczność narodowi polskiemu za pomoc jego rodakom, uciekającym przed wojną. „Pragnę podziękować wszystkim Polakom za to, że otworzyliście drzwi swoich domów i otworzyliście swoje serca, przyjęliście Ukraińców, którzy tutaj czują się jak w domu” – powiedział przewodniczący Stefanczuk. „Oni wiedzą, że to jest wasz dom, natomiast Ukraińcy marzą o tym, by możliwie jak najwcześniej wrócić do swoich domów” – dodał. Rusłan Stefanczuk dziękował także senatorom i posłom za wszystkie podejmowane przez nich inicjatywy. „Pragnę podziękować za wsparcie, które jest nam okazywane przez wszystkich, którzy zrozumieli, którzy wiedzą, że najważniejszym teraz jest przyszłość naszych krajów” – podkreślił przewodniczący ukraińskiego parlamentu. Potwierdził, że wspólnie z Marszałkami Senatu i Sejmu weźmie udział w szczycie parlamentarnym w ramach Platformy Krymskiej. „Liczę na to, że w trakcie trwania tego szczytu będziemy omawiali kwestie związane z powstaniem nowego systemu bezpieczeństwa na świecie i kwestię możliwego uznania Federacji Rosyjskiej za państwo sponsorujące terroryzm bądź państwo terrorystyczne. To jest  niezwykle ważne z punktu widzenia pociągnięcia do  odpowiedzialności i ukarania Rosji za popełniane zbrodnie”  - podkreślił przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy.

Rusłan Stefanczuk spotkał się także w Warszawie z Marszałek Sejmu, Elżbietą Witek.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wicemarszałek Rafał Grupiński na obchodach 79. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen

Wicemarszałek Rafał Grupiński 5 maja 2024 r. wziął udział w uroczystych obchodach 79. rocznicy wyzwolenia nazistowskiego obozu Mauthausen.

Życzenia marszałek Senatu z okazji prawosławnych Świąt Wielkanocnych

„Radosnych i spokojnych Świąt Wielkanocnych, spędzonych w gronie najbliższych, zdrowia, spokoju, nadziei i miłości oraz poczucia jedności”.

Święto Konstytucji 3 maja

3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową Rzeczypospolitej Obojga Narodów – pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną konstytucję. Konstytucja 3 maja to jeden z fundamentów polskiej tradycji i państwowości.