Narzędzia:

Rozmowa Marszałka Senatu RP z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego

sprawy międzynarodowe 08.03.2022
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Wsparcie Polski dodatkowymi funduszami w związku z przyjęciem przez nasz kraj uchodźców z Ukrainy to główny temat rozmowy Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z szefową Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą. "Jest pełne zrozumienie, że w tej materii jak najszybciej powinny być podjęte działania" - powiedział w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej Marszałek Grodzki.

Do rozmowy za pośrednictwem łącza internetowego doszło we wtorek, 8 marca br. Marszałek Senatu i przewodnicząca PE omówili temat agresji rosyjskiej na Ukrainę i spowodowanego nią kryzysu uchodźczego.

"Przede wszystkim chciałem skoncentrować rozmowę na tym, żeby Polskę - która bierze na siebie największą falę uchodźców - w sposób szybki wesprzeć dodatkowymi funduszami, niezależnymi od KPO. Bo kwestia Krajowego Planu Odbudowy jest zdecydowanie bardziej skomplikowana, natomiast kwestia szybkiego uruchomienia wsparcia finansowego, logistycznego, materiałowego, dla obsługi milionowej rzeszy uchodźców, która w ciągu kilkunastu dni dotarła do Polski, jest kwestią kluczową dla samorządów, organizacji pomocowych. Jest też wyjątkowo ważna dla rządu, który późno, bo późno - ale zabiera się do pracy" - powiedział PAP Marszałek Tomasz Grodzki.

Podkreślił, że jeśli chodzi o te pieniądze "jest absolutne zrozumienie". "Jest tu wola parlamentarna, wyrażona przez - jak powiedziała pani przewodnicząca - wielu europarlamentarzystów w sprawie wsparcia krajów przyjmujących uchodźców, że jest to wspólne zobowiązanie Europy do wsparcia ludzi dotkniętych taką tragedią" - mówił Marszałek Senatu RP. Dodał, że według jego wiedzy do końca tygodnia będą toczyły się bardzo poważne rozmowy na temat wysokości i terminu uruchomienia środków, jakie mają być skierowane m.in. do Polski - z  poszczególnymi europarlamentarzystami, ale też i z grupami politycznymi, w tym z Europejską Partią Ludową

Prof. Tomasz Grodzki zaznaczył, że w czasie rozmowy "nie było mowy o kwotach", bo - jak podkreślił - ich ustalanie jest procesem, który leży w gestii odpowiednich agend EU, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. "Nie mam jednak wątpliwości, że jest pełne zrozumienie co do tego, że sytuacja jest nadzwyczajna i że w tej materii jak najszybciej powinny być podjęte działania" – zaznaczył Marszałek Senatu.

8 marca br. Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego z Ukrainy do Polski przyjechało 1,2 mln osób.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w ubiegłym tygodniu, że co najmniej 500 mln euro z budżetu UE zostanie przeznaczone na pomoc dla uchodźców z Ukrainy.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy