Narzędzia:

5 października 2021 r.

sprawy międzynarodowe 05.10.2021

5 października 2021 r. marszałek Tomasz Grodzki spotkał się z przebywającym z wizytą oficjalną w Polsce prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem.

Marszałek Senatu poinformował, jak powstała demokratyczna większość w Senacie. Zapoznał prezydenta Austrii z funkcjonowaniem i kompetencjami Izby. Prezydent Van der Bellen wyraził zadowolenie ze spotkania z polskim politykiem, reprezentującym opozycję.

Odpowiadając na pytanie o najważniejsze problemy stojące przed Polską w perspektywie najbliższych 5 lat, marszałek Tomasz Grodzki wskazał na kwestię przywrócenia praworządności, ochrony klimatu i problem presji migracyjnej na granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Wyraził również nadzieję, że hybrydowe działania Białorusi nie doprowadzą do powstania nowego szlaku migracyjnego do Europy.

Rozmówcy poruszyli także temat bezpieczeństwa energetycznego w Europie, w tym dywersyfikacji dostaw energii. Rozmawiano też o unijnej perspektywie Zachodnich Bałkanów oraz zaangażowaniu Austrii w nowe formaty środkowoeuropejskie – Trójkąt Sławkowski i Centralną Piątkę (C5). Tematami rozmów były także Krajowe Plany Odbudowy.

Marszałek Senatu podziękował prezydentowi Austrii za działania utrwalające pamięć o obozie w Mauthausen-Gusen. Poinformował również o niedawnej wizycie delegacji Senatu na Kahlenbergu w związku z 338. rocznicą odsieczy wiedeńskiej. Prezydent Aleksander Van der Bellen wyraził zadowolenie z postępów w procesie wykupywania terenów byłego obozu od prywatnych właścicieli. Uczestniczący w spotkaniu nowy ambasador Austrii w Polsce Andreas Stadler poinformował natomiast, że nawiązał już kontakt z burmistrzem Wiednia w celu znalezienia rozwiązania sprawy właściwego upamiętnienia króla Jana III Sobieskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

18 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z z komisarzem Unii Europejskiej ds. sprawiedliwości Didierem Reyndersem

17 listopada 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z zastępcą-asystentem sekretarza stanu USA ds. europejskich i euroazjatyckich

9–10 listopada 2021 r.

Udział wicemarszałkini Senatu w Global Forum – Women Leaders