Narzędzia:

5 października 2021 r.

sprawy międzynarodowe 05.10.2021

5 października 2021 r. marszałek Tomasz Grodzki spotkał się z przebywającym z wizytą oficjalną w Polsce prezydentem Republiki Austrii Alexandrem Van der Bellenem.

Marszałek Senatu poinformował, jak powstała demokratyczna większość w Senacie. Zapoznał prezydenta Austrii z funkcjonowaniem i kompetencjami Izby. Prezydent Van der Bellen wyraził zadowolenie ze spotkania z polskim politykiem, reprezentującym opozycję.

Odpowiadając na pytanie o najważniejsze problemy stojące przed Polską w perspektywie najbliższych 5 lat, marszałek Tomasz Grodzki wskazał na kwestię przywrócenia praworządności, ochrony klimatu i problem presji migracyjnej na granice zewnętrzne Unii Europejskiej. Wyraził również nadzieję, że hybrydowe działania Białorusi nie doprowadzą do powstania nowego szlaku migracyjnego do Europy.

Rozmówcy poruszyli także temat bezpieczeństwa energetycznego w Europie, w tym dywersyfikacji dostaw energii. Rozmawiano też o unijnej perspektywie Zachodnich Bałkanów oraz zaangażowaniu Austrii w nowe formaty środkowoeuropejskie – Trójkąt Sławkowski i Centralną Piątkę (C5). Tematami rozmów były także Krajowe Plany Odbudowy.

Marszałek Senatu podziękował prezydentowi Austrii za działania utrwalające pamięć o obozie w Mauthausen-Gusen. Poinformował również o niedawnej wizycie delegacji Senatu na Kahlenbergu w związku z 338. rocznicą odsieczy wiedeńskiej. Prezydent Aleksander Van der Bellen wyraził zadowolenie z postępów w procesie wykupywania terenów byłego obozu od prywatnych właścicieli. Uczestniczący w spotkaniu nowy ambasador Austrii w Polsce Andreas Stadler poinformował natomiast, że nawiązał już kontakt z burmistrzem Wiednia w celu znalezienia rozwiązania sprawy właściwego upamiętnienia króla Jana III Sobieskiego.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu RP spotkał się z prezydentem Słowenii

20 maja br. prof. Tomasz Grodzki spotkał się z przebywającym w Polsce z wizytą oficjalną prezydentem Borutem Pahorem.

Marszałek Senatu RP przyjął Przewodniczącego Senatu Rumunii

Wojna w Ukrainie zdominowała rozmowę Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego z Przewodniczącym Senatu Rumunii Florinem Vasile Cîțu.

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją z wizytą w Irlandii

Marszałek Senatu RP wraz z delegacją rozpoczął wizytę w Irlandii. Celem wizyty jest spotkanie z Polonią i Polakami mieszkającymi w Irlandii z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą.