Narzędzia:

4 maja 2021 r.

sprawy międzynarodowe 04.05.2021

Marszałek Tomasz Grodzki przyjął prezydent Republiki Estońskiej Kersti Kaljulaid. W spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałkowie Gabriela Morawska-Stanecka i Bogdan Borusewicz, a także poseł do Zgromadzenia Państwowego Republiki Estońskiej (Riigikogu), Indrek Saar. Rozmawiano m.in. o organizacji masowych szczepień przeciwko COVID-19 i problemach związanych z wystawianiem tzw. paszportów covidowych. Marszałek Tomasz Grodzki Grodzki i prezydent Kersti Kaljulaid poruszyli także temat współpracy gospodarczej obu krajów. Zgodzili się, że istnieje pilna potrzeba zwiększenia zaangażowania polskich inwestorów w Estonii. Marszałek Senatu przypomniał o tradycjach hanzeatyckich, które powinny ośmielać do realizacji inwestycji infrastrukturalnych, takich jak Rail Baltica. Wyraził również nadzieję na pogłębienie współpracy w dziedzinie energetyki i nowych technologii.

Marszałek Tomasz Grodzki z uznaniem mówił o estońskich osiągnięciach w cyfryzacji administracji i gospodarki. W tym kontekście rozmawiano też o funkcjonowaniu parlamentów podczas pandemii koronawirusa. Marszałek podzielił sie doświadczeniami z hybrydowego funkcjonowania Senatu w tym czasie.

Podczas rozmowy prezydent Kersti Kaljulaid podkreśliła znaczenie udziału polskich pilotów w misji Baltic Air Policing odbywanej z lotniska Ämari, położonego niedaleko Tallinna. Przekazała marszałkowi Senatowi zaproszenie od przewodniczącego Riigikogu do udziału w trybie zdalnym w inauguracji Forum Parlamentarnego Inicjatywy Trójmorza.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

26 czerwca 2021 r.

Wizyta delegacji Senatu we Francji

25 czerwca 2021 r.

Wizyta wicemarszałka Michała Kamińskiego na Ukrainie

21 czerwca 2021 r.

Spotkanie marszałka Senatu z prezydent Republiki Mołdawii