Narzędzia:

26 marca 2021 r.

26.03.2021

26 marca 2021 r. w Warszawie w formule hybrydowej odbyła się XXII Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej.

Uczestnicy obrad dyskutowali m.in. o sytuacji epidemicznej i związanych z tym wyzwaniami dla naszego regionu. Poruszono też kwestię szczepień zarówno w kontekście współpracy w ramach Unii Europejskiej, jak i wsparcia dla partnerów wschodnich w kwestii szczepień.

Podczas obrad dyskutowano również na temat Partnerstwa Wschodniego i roli Polski i Litwy we wspieraniu procesów demokratycznych, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla Białorusi, a także sytuacja w Rosji.

Senatorowie i posłowie z obu krajów rozmawiali też na temat współpracy infrastrukturalnej i energetycznej oraz o działaniach Polski i Litwy na rzecz zapewnienia praw językowych mniejszości narodowych oraz ich dostępu do szkolnictwa w języku ojczystym.

Tematem dyskusji były również przypadające w tym roku rocznice – 230-lecie Konstytucji 3 maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów oraz o 30-lecie wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Litwą.

Senat w Zgromadzeniu Parlamentarnym Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej i Sejmu Republiki Litewskiej reprezentują senatorowie Jan Maria Jackowski, Waldemar Kraska, Robert Mamątow i Janusz Pęcherz.


 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

10 maja 2021 r.

Konferencja Przewodniczących Parlamentów Państw Unii Europejskiej

5 maja 2021 r.

Wizyta delegacji Senatu w Wilnie

4 maja 2021 r.

Wizyta prezydent Estonii