Narzędzia:

5 marca 2020 r.

sprawy międzynarodowe 05.03.2020

Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka spotkała się 5 marca 2020 r. z posłami do Parlamentu Europejskiego z ramienia SPD Jensem Geierem i Evelyn Gebhardt.

Podczas spotkania wicemarszałek Senatu wyraziła zadowolenie z coraz bardziej intensywnych kontaktów z niemieckimi parlamentarzystami. Jak podkreśliła, to normalne w sytuacji, gdy lewica po 4 latach nieobecności powróciła do polskiego parlamentu. Złożyła  gratulacje SPD w związku ze zwycięstwem tej partii w wyborach landowych do Senatu Hamburga. Odpowiadając na pytanie Jensa Geiera o kondycję polskiej lewicy, wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka wyraziła przekonanie, że lewica w naszym kraju się umacnia. Sukcesem jest to, że w ostatnich wyborach partia Wiosna przyciągnęła młodych ludzi, których trudno jest zainteresować polityką. Wyraziła też zadowolenie, że następuje proces jednoczenia lewicy: SLD i Wiosny. Poinformowała, że powstał już statut partii, która nazywa się „Nowa Lewica”. Niebawem odbędą się wybory władz partii.

Poseł do PE Jens Geier podkreślił, że niemieccy deputowani co roku przyjeżdżają do Polski, m.in. w ramach programu przygotowanego przez Fundację Friedricha Eberta. Jak zaznaczył, interesują się rozwojem sytuacji w Polsce.

Według wicemarszałek  Senatu przyszłość Polski zależy od tego, kto zwycięży w najbliższych wyborach prezydenckich. Wyraziła przekonanie, że strategia polskiego rządu zostanie zbudowana po tych wyborach. Jak wyjaśniła, w Senacie obecnie większość ma opozycja, która poprawia ustawy i stara się wyjaśniać obywatelom proces legislacyjny, ale senackie poprawki są, niestety, odrzucane przez Sejm. Dodała, że w Senacie nie ma zgody na stanowienie prawa, które godzi w wartości europejskie i prawa człowieka.

W ocenie wicemarszałek Gabrieli Morawskiej-Staneckiej, jeśli w wyborach zwycięży obecny prezydent Andrzej Duda w odniesieniu do relacji z UE nastąpi złagodzenie kursu w kwestii polityki klimatycznej. Podkreśliła, że największym problemem są ogromne koszty transformacji energetycznej i wycofania się z energetyki opartej  na węglu. Dodała, że na Śląsku korzysta się z niemieckich wzorców restrukturyzacji kopalń i rekultywacji terenu.  Zdaniem wicemarszałek Senatu istnieje duża przestrzeń do współpracy polsko-niemieckiej w dziedzinie energetyki, inwestycji, IT, budowania gospodarki zamkniętego obiegu.

Podczas rozmowy parlamentarzyści zgodzili się, że wpływ na wybory może mieć rozwój epidemii koronawirusa w Europie, a także zagrożenie nową falą imigrantów, któremu Unia Europejska powinna jak najszybciej zaradzić.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.