Narzędzia:

27 lutego 2020 r.

sprawy międzynarodowe 27.02.2020

Senatorowie z Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej spotkali się z szefem grupy zadaniowej ds. stosunków ze Zjednoczonym Królestwem Michelem Barnierem, głównym unijnym negocjatorem ds. brexitu. Rozmawiano o zabezpieczeniu praw nabytych obywateli polskich, którzy mieszkają w Wielkiej Brytanii. Zgodnie z umową o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa z UE osoby, które przebywały w tym kraju dłużej niż 5 lat, mają mieć zagwarantowane nie tylko prawo stałego pobytu, ale wszystkie nabyte prawa socjalne. Prawa te mają uzyskać także osoby, które do 31 grudnia 2020 r., czyli do końca okresu przejściowego, rozpoczną procedurę rejestracyjną po upływie 5 lat swojego pobytu. Michel Barnier, który przyjechał do Polski po raz siódmy od początku negocjacji w sprawie brexitu, zapewnił, że proces negocjacyjny jest prowadzony w sposób transparentny dla rządów państw członkowskich, parlamentów narodowych i Parlamentu Europejskiego, przedsiębiorców i związków zawodowych, ponieważ rozwiązanie tej kwestii jest istotne dla wszystkich członków Wspólnoty. Jak mówił, 27 państw musi zachować jedność, ponieważ ochrona praw obywateli UE przebywających w Wielkiej Brytanii będzie jednym z priorytetów rozpoczynających się 2 marca 2020 r. negocjacji. Wielka Brytania także ma nadzieję, że prawa jej obywateli mieszkających na terenie Unii Europejskiej zostaną zachowane.

Podczas  briefingu prasowego po posiedzeniu komisji spraw zagranicznych jej przewodniczący senator Bogdan Klich podkreślił, że z punktu widzenia Polski kwestią kluczową jest zabezpieczenie praw nabytych obywateli polskich przebywających na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jak zaznaczył, dotyczy to obecnie około 900 tys. Polaków, z których ok. 600 tys. rozpoczęło procedurę rejestracyjną wymaganą przez rząd Zjednoczonego Królestwa. „Odpowiedź, którą otrzymaliśmy dziś jako komisja od naszego gościa, jest niezmiernie istotna, to przekonanie, że na zasadzie wzajemności rząd Wielkiej Brytanii będzie respektował wszystkie ustalenia zawarte w umowie o wystąpieniu tego kraju z UE, a TSUE będzie mógł rozsądzać spory i na zasadzie wzajemności odnosi się to także do 1,5 mln Brytyjczyków, którzy przebywają na terenie UE” – powiedział senator Bogdan Klich.

Michel Barnier podkreślił, że w obliczu rozpoczynających się negocjacji w sprawie przyszłych relacji między Londynem a Brukselą kluczowa jest kwestia jedności 27 państw unijnych. „Te negocjacje będą z całą pewnością trudne, będą też krótkie i to jest wola Brytyjczyków; to Brytyjczycy – o ile utrzymają to stanowisko – zdecydowali, że opuszczają wspólny rynek 31 grudnia 2020 r. Na zbudowanie zrębu dalszej współpracy jest bardzo niewiele czasu, jeśli chcemy uniknąć brutalnego przejścia do zupełnie nowej rzeczywistości, w której znajdziemy się 1 stycznia 2021 r.” – podkreślił unijny negocjator. Jak mówił, będzie to wymagało m.in. przeprowadzania przez kraje UE kontroli wszystkich produktów brytyjskich trafiających na unijny rynek. Wyraził też nadzieję, że rozpoczynające się 2 marca 2020 r. negocjacje będą przebiegały w duchu swobody, otwartości i zasad fair play. Zaznaczył, że podchodzi do tych negocjacji „z dobra wolą i w duchu konstruktywnym”.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.

Spotkanie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.