Narzędzia:

29 listopada 2019 r.

02.12.2019

„Polska, Litwa, Łotwa i Estonia są powiązane ze sobą silnymi więzami politycznymi, gospodarczymi i społecznymi. Wspieramy kraje bałtyckie w inicjatywach, które mają zapewnić im bezpieczeństwo energetyczne i jesteśmy aktywnie zaangażowani w ważne projekty infrastrukturalne” – powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki 29 listopada 2019 r., podczas obrad 38. sesji Zgromadzenia Bałtyckiego i 28. sesji Rady Bałtyckiej w Rydze. Marszałek Senatu podkreślił, że Morze Bałtyckie łączy ludzi i narody od wieków, a wspólne dziedzictwo jest naznaczone zarówno sukcesem Ligi Hanzeatyckiej, jak i wieloma niespokojnymi i burzliwymi momentami. „Region Morza Bałtyckiego jest mi szczególnie drogi ze względu na moje osobiste i zawodowe związki ze Szczecinem, moim rodzinnym miastem” – zaznaczył marszałek Tomasz Grodzki. Podkreślił, że Polska i państwa bałtyckie potrzebują wzajemnych kontaktów, by budować lepsze relacje między naszymi krajami – bliskimi sąsiadami i przyjaciółmi. Przypomniał, że rozwijamy także swoje relacje w ramach Unii Europejskiej i NATO, a nasze partnerstwo odnosi się też do kwestii energetycznych czy bezpieczeństwa. „Jestem dumny, że po raz dziewiąty Polska będzie brała od stycznia udział w misji Baltic Air Policing” – zaznaczył marszałek. Przypomniał też, że Polska jest zaangażowana w dwa projekty infrastrukturalne – Via Baltica i Rail Baltica. 

Marszałek Tomasz Grodzki mówił także, że Polska ceni sobie doświadczenia krajów bałtyckich w stosunkach z Rosją, a także z drogi, jaką przebyły do Unii Gospodarczej i Walutowej w ramach UE. „Wydaje się, że my w Polsce przeceniamy gospodarcze skutki włączenia się do tego systemu, lekceważąc jednocześnie aspekt ogólnoeuropejskiej solidarności i bezpieczeństwa międzynarodowego” – zauważył marszałek Senatu. Podkreślił też, że Polska stanowczo opowiada się za zsynchronizowaniem systemu energetycznego krajów bałtyckich z systemem europejskim. „Nasz sprzeciw wobec Nord Stream 2 jest aktualny i wydaje się, że sprawa ta nie jest przesądzona, szczególnie w obliczu faktu, że projekt amerykańskiego budżetu na 2020 rok przewiduje sankcje dla firm uczestniczących w budowie tego gazociągu” – podkreślił.

W opinii marszałka kraje regionu Morza Bałtyckiego stoją przed ogromnymi wyzwaniami, jakie stanowią: zagrożenie morskiego ekosystemu, słabo rozwinięta infrastruktura, starzenie się społeczeństwa czy migracje. Marszałek Senatu wspomniał też o Partnerstwie Wymiaru Północnego w Dziedzinie Zdrowia i Opieki Społecznej, w którym Polska objęła przewodnictwo. Jego celem jest współdziałanie na rzecz poprawy warunków życia oraz zdrowia publicznego i opieki społecznej.

Marszałek Tomasz Grodzki zaznaczył także, że to jego pierwsza podróż zagraniczna w roli marszałka Senatu. „Gdyby nie to coroczne spotkanie Zgromadzenia Bałtyckiego nie miałbym okazji poznać tylu znamienitych osobistości w ciągu jednego dnia. To najlepszy Black Friday, jaki mogłem sobie wymarzyć” – zakończył.

Podczas wizyty w Rydze Marszałek Senatu spotkał się także z przewodniczącymi parlamentów Łotwy, panią Inārą Mūrniece, Estonii, panem Hennem Põlluaasem i Litwy  Viktorasem Pranckietisem. Rozmawiał także z Przewodniczącym Rady Nordyckiej panem Hansem Walmarkiem i członkiem Prezydium Rady Nordyckiej panią Silja Dögg Gunnarsdóttir, a także z członkami Prezydium Zgromadzenia Bałtyckiego. Prof. Tomasz Grodzki wziął także udział w dyskusji na temat współpracy państw bałtyckich w dziedzinie medycyny w ramach 38 Sesji Zgromadzenia Bałtyckiego.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Dzień Europy w Cieszynie z udziałem marszałek Senatu

Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z mieszkańcami i gośćmi świętowała 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do UE.

Senator Gabriela Morawska-Stanecka z wizytą w Ukrainie

Senator Gabriela Morawska-Stanecka wraz z grupą posłów przebywała 27–29 kwietnia br. w Ukrainie

Marszałek Senatu spotkała się z prezydent Słowacji

Małgorzata Kidawa-Błońska rozmawiała z Zuzaną Čaputovą, która przybyła do Polski z oficjalną wizytą.