Narzędzia:

Posiedzenie: 78. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji, 3 dzień


8, 9 i 10 lipca 2015 r.
Przemówienia z dnia poprzedniego

Przemówienie senator Anny Aksamit w dyskusji nad punktem 21. porządku obrad

Przemówienie senator Anny Aksamit w dyskusji nad punktem 21. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Jedną z najważniejszych, ale i najtrudniejszych decyzji w życiu jest zakup mieszkania. Zwykle jej podjęcie poprzedza okres wielu przemyśleń i analiz dotyczących potrzeb mieszkaniowych danego konsumenta oraz jego rodziny: obecnej lub planowanej sytuacji finansowej, jak również prawa kształtującego i regulującego rynek mieszkaniowy.

Uchwalona przez Sejm w dniu 25 czerwca 2015 r. ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ma na celu poprawę funkcjonowania nowelizowanej ustawy między innymi w wyniku zwiększenia oferty mieszkań objętych programem poprzez wprowadzenie do ustawy możliwości uzyskania dopłat w przypadku nabywania mieszkań z rynku wtórnego, mieszkań będących przedmiotem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz mieszkań utworzonych w wyniku przebudowy istniejących budynków.

Zmiana ustawy poprawia również funkcjonowanie ustawy nowelizowanej poprzez: zwiększenie wysokości wsparcia dla rodzin z większą liczbą dzieci; zwiększenie kwoty dofinansowania wkładu własnego; zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkania; określenie współczynnika przy dofinansowaniu wkładu własnego przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego w wysokości 0,9; rezygnację z określenia kręgu osób, które mogą razem z nabywcą mieszkania przystąpić do umowy kredytowej w przypadku nieposiadania przez niego zdolności kredytowej; wprowadzenie obowiązku zwrotu do Funduszu Dopłat części finansowego wsparcia udzielonego nabywcy w przypadku dokonania przez niego wcześniejszej spłaty kredytu w całości lub w części przekraczającej wysokość udzielonego dofinansowania wkładu własnego; obowiązek niezwłocznego zwrotu do Funduszu Dopłat kwoty równej środkom dofinansowania wkładu własnego wypłaconego przez instytucję kredytującą w przypadku spłaty kredytu przed dniem zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia prawa własności mieszkania.

Ponadto ustawa dostosowuje przepisy do zmian zawartych w nowelizacji ustawy – Prawo budowlane dotyczących wprowadzenia możliwości realizacji inwestycji mieszkaniowej bez wymogu uzyskania pozwolenia na budowę, a na podstawie zgłoszenia budowy.

Ustawa zawiera przepisy przejściowe, zgodnie z którymi w przypadku umów o kredyt zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy nie będzie miał zastosowania dodawany nowelizacją obowiązek zwrotu dofinansowania w przypadku wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu. Do wniosków o dofinansowanie wkładu własnego złożonych przed dniem wejścia w życie ustawy stosować się będzie dotychczasowe przepisy w zakresie wysokości dofinansowania.

Panie Marszałku! Wysoka Izbo! Ustawa o zmianie ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi ma w założeniu wspierać tych, którzy decydują się na założenie własnego gospodarstwa domowego lub rodziny i zakup własnego mieszkania, oraz dać impuls dla rozwoju branży budowlanej i wzrostu zatrudnienia.

Proszę zatem o przyjęcie ustawy. Dziękuję.