Narzędzia:

Posiedzenie: 57. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, 1 dzień


6, 7 i 8 marca 2018 r.
Przemówienia z dnia następnego

Przemówienie senatora Macieja Łuczaka w dyskusji nad punktem 2. porządku obrad

Przemówienie senatora Macieja Łuczaka w dyskusji nad punktem 2. porządku obrad

Celem ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej jest dokonanie zmian, które umożliwią wprowadzenie odpowiednich procedur udzielania pomocy osobom bezdomnym.

Nowelizacja kierowana jest do osób bezdomnych, które z powodu osiągniętego wieku, chorób lub niepełnosprawności potrzebują opieki innych osób lub częściowej pomocy w zaspokojeniu niezbędnych potrzeb życiowych. Jednocześnie nie wymagają one usług w zakresie świadczonym przez jednostki całodobowej opieki, zakłady opiekuńczo-lecznicze lub zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze. Po wprowadzeniu zmian w ustawie o pomocy społecznej będzie możliwe skorzystanie z usług opiekuńczych.

W związku z tym przewiduje się wprowadzenie dodatkowego typu placówki: schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Osoby będą mogły przebywać w nim jedynie na podstawie wydanej przez gminę decyzji o przyznaniu tymczasowego miejsca w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi lub decyzji o przyznaniu tymczasowego miejsca w schronisku dla osób bezdomnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że podmioty prowadzące nie będą mogły przyjmować osób do schroniska dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach działalność będzie kierowana także do zainteresowanych, wobec których wydano decyzje o skierowanie do domu pomocy społecznej ze względu na wymóg opieki całodobowej. Takie osoby zostaną umieszczone we wprowadzonym przez ustawę schronisku na okres oczekiwania na wolne miejsce, jednakże czas pobytu nie będzie mógł być dłuższy niż 4 miesiące.

Nowelizacja ustawy obejmuje także zmianę dotyczącą rejestru placówek zapewniających miejsca noclegowe: określa się go jako rejestr miejsca udzielania tymczasowego schronienia. Ma to na celu zapewnienie jak najszerszego dostępu do informacji o miejscach tymczasowego schronienia dla osób bezdomnych i wszystkich potrzebujących wsparcia w tej formie.

Reasumując, można powiedzieć, że przedstawione argumenty potwierdzają zasadność wprowadzenia zmian w omawianej ustawie.