Narzędzia:

Posiedzenie: 38. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, 2 dzień


29 i 30 marca 2017 r.
Przemówienia z dnia poprzedniego

Przemówienie senatora Macieja Łuczaka w dyskusji nad punktem 10. porządku obrad

Przemówienie senatora Macieja Łuczaka w dyskusji nad punktem 10. porządku obrad

Celem wprowadzenia czasowych zmian w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych jest zmniejszenie wymogów formalnych dotyczących nabywania biletów i wstępu na stadiony dzieci i młodzieży, które będą uczestniczyć w meczach Turnieju Finałowego Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA Euro U21 Polska 2017. Mecze w ramach turnieju odbędą się w dniach 16–30 czerwca br. Proponowana zmiana, a tak naprawdę wyłączenie przepisów art. 15 ust. 1 i 2 wspomnianej ustawy, odnosi się zatem konkretnie do tego wydarzenia.

Na biletach spersonalizowanych dla osób uczestniczących we wspomnianych meczach będą uwidocznione numery miejsc i ewentualne dodatkowe informacje uszczegółowiające, np. numer sektora czy też graficzne przedstawienie struktury stadionu, co ułatwi znalezienie odpowiedniego miejsca.

Turniej obejmuje rywalizację zespołów młodzieżowych, tak więc adresatami biletów wstępu na mecze będą w dużej mierze dzieci i młodzież. Brak umieszczania danych osobowych na biletach umożliwi większy udział grup zorganizowanych i ułatwi proces przekazania biletów innym osobom w przypadku niemożności wzięcia udziału w przedsięwzięciu.

Omawiana tu zmiana nie zdejmuje z widza meczu obowiązku posiadania dokumentu tożsamości, np. dowodu osobistego, tymczasowego zaświadczenia tożsamości, paszportu, prawa jazdy, legitymacji szkolnej lub studenckiej albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość zaopatrzonego w wizerunek twarzy i adres zamieszkania osoby.

Należy nadmienić, że omawiane tu zmiany w ustawie mają charakter okresowy, tj. będą obowiązywały do dnia 1 lipca 2017 r.

Rozwiązania te mogą w znaczny sposób przyczynić się do pozytywnego odbioru Polski przez kibiców-cudzoziemców, ponieważ ich sytuacja prawna zrówna się z sytuacją obywateli polskich. To z kolei zwiększy frekwencję na meczach oraz ich entuzjastyczny odbiór przez publiczność, składającą się głównie z rodzin z dziećmi oraz zorganizowanych grup młodzieży. Należy nadmienić, że wspomniana zmiana ma również za zadanie zwiększenie popularyzacji wśród młodych ludzi sportu, w tym przypadku piłki nożnej, i kulturalnego dopingowania.

Reasumuję: przedstawione argumenty potwierdzają zasadność wprowadzenia zmian w omawianej ustawie.