Narzędzia:

Małgorzata Kidawa-Błońska Marszałkiem Senatu RP XI kadencji

13.11.2023
fot.Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Senator Małgorzata Kidawa-Błońska została wybrana Marszałkiem Senatu RP XI kadencji. W głosowaniu poparło ją  66 senatorów.

Kontrkandydatem nowej Marszałek Senatu był senator Marek Pęk, który uzyskał 33 głosy.

„Od dzisiaj Polska się zmienia. Polacy zadecydowali, że chcą zmiany i ta zmiana przyszła” – powiedziała po głosowaniu Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa Błońska. Jak mówiła, „Polacy chcą zmian, chcą wolności, odpowiedzialności. Chcą, żeby słowa znaczyły to, co znaczą. Żeby sprawiedliwość była naprawdę sprawiedliwością, żeby prawo było szanowane, żeby konstytucja była ceniona, żeby każdy z nas, każdy Polak, mógł realizować swoje marzenia”. W ocenie Marszałek Kidawy-Błońskiej Polacy chcą, by parlamentarzyści stanowili prawo, które każdemu w naszym kraju pozwoli czuć się dobrze i bezpiecznie. „My jako senatorowie będziemy dbali o to, żeby to prawo było w naszym kraju tak dobrze przygotowane, bo musimy zacząć wspólnie proces odbudowywania Polski po to, żeby myśleć o przyszłości, bo tak naprawdę jesteśmy tu po to, by budować bezpieczną, dobrą i optymistyczną  przyszłość” – podkreśliła. Marszałek Senatu wyraziła nadzieję, że senatorowie pokażą, że polityka to są także wartości.  Nawiązała też do Senatu X kadencji, która jak mówiła, pokazał to, jak ważne jest stanie na straży konstytucji i przywiązanie do wartości. „Prawda ma ogromne znaczenie w życiu politycznym. Jestem przekonana, że my wszyscy tutaj, czując za nami głosy milionów Polaków, będziemy taką politykę w Polsce uprawiać. Uczciwą, przewidywalną, odpowiedzialną, taką, która będzie budowała optymizm, budowała wartości i nikogo nie będzie z naszego życia wykluczała” – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska. Marszałek Senatu zapowiedziała,  że Senat będzie tym miejscem otwartym do dyskusji i debaty. „Będziemy stali na straży tego, żeby już nigdy żadna bariera nie odgradzała nas od naszych wyborców, żeby każdy mógł przyjść do Senatu i z nami rozmawiać, przekazywać swoje poglądy, uwagi i wspólnie z nami myśleć o rozwiązaniach dla naszego kraju” – zakończyła swoje wystąpienie nowa Marszałek Senatu.

Na briefingu prasowym po wyborze Marszałek Senatu wyraziła nadzieję, „że wszyscy senatorowie będą każdy dzień wykorzystywali na to, żeby Polska stała się przyjemniejsza, lepsza, żeby przywrócić praworządność i żeby zrealizować wszystkie obietnice, które złożyliśmy Polakom”. „Moim najważniejszym celem jest to, żeby Senat pokazał, że można zasypywać podziały między Polakami, że możemy wspólnie – mimo różnic – podejmować ważne wyzwania. Żebyśmy prowadzili edukację demokratyczną (…), żeby Polacy, którzy już obudzili się i mają poczucie, że ich głos ma wielkie znaczenie, wiedzieli, jak ich głosy są potem wykorzystywane” – mówiła Marszałek Kidawa-Błońska. Marszałek Senatu RP X kadencji prof. Tomasz Grodzki podkreślił natomiast, że przez cztery ostatnie lata Senat był redutą demokracji. „Jestem pewien, że pod przywództwem pani Marszałek Małgorzaty Kidawy-Błońskiej będzie dalej strażnikiem konstytucji, demokracji i wartości, które nas wszystkich spajają i czynią z Polski członka rodziny krajów wolnego świata” – powiedział

Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska urodziła się 5 maja 1957 w Warszawie. W 1983 ukończyła studia socjologiczne na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W drugiej połowie lat 80. pracowała w dziale literackim Studia Filmowego im. Karola Irzykowskiego. Od 1994 do 2005 była producentką filmową w przedsiębiorstwie Gambit Production, wspólnie z mężem produkowała filmy i programy telewizyjne. Wyprodukowała między innymi film „Skazany na bluesa” opowiadający historię lidera zespołu Dżem, Ryszarda Riedla.

Małgorzata Kidawa Błońska w roku 2001 wstąpiła do Platformy Obywatelskiej i rozpoczęła swoją działalność publiczną jako radna Rady m.st. Warszawy i członkini Komisji Kultury. Z ramienia tej partii zasiadała w Sejmie nieprzerwanie od 2005 roku. Była posłem na Sejm V, VI, VII, VIII i IX kadencji. W 2010 roku była rzecznikiem prasowym kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego, w wyborach parlamentarnych w 2011 roku pełniła funkcję rzecznika prasowego Komitetu Wyborczego Platformy Obywatelskiej RP. W latach 2014–2015 pracowała jako sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w 2014 była rzecznikiem prasowym rządu Donalda Tuska, w 2015 - Ewy Kopacz. W 2015 roku była także Marszałkiem Sejmu VII kadencji. Sprawowała też funkcję Wicemarszałka Sejmu VIII i IX kadencji w latach 2015–2023. Kandydowała na urząd Prezydenta RP w pierwszych wyborach w 2020, które nie odbyły się z powodu pandemii.  W grudniu 2021 została wiceprzewodniczącą Platformy Obywatelskiej

Marszałek Senatu RP Małgorzata Kidawa-Błońska jest prawnuczką prezydenta z czasów II Rzeczypospolitej Stanisława Wojciechowskiego oraz premiera z tego samego okresu, Władysława Grabskiego.

W Senacie Małgorzata Kidawa-Błońska zasiada po raz pierwszy. O mandat ubiegała się z ramienia Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni. W okręgu 43 obejmującym warszawskie dzielnice Mokotów, Ursynów, Wawer i Wilanów zdobyła 231 122 głosy.

Jest żoną reżysera Jana Kidawy-Błońskiego, z którym ma syna Jana.

Pasje życiowe nowej Marszałek Senatu to podróże, kino, literatura, muzyka (zwłaszcza zespół Dżem i muzyka operowa), prace w ogrodzie i wspólne wyprawy w góry z rodziną.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.