Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 15 lutego 2022 r.

15.02.2022
Komisje Samorządu i Administracji oraz Praw Człowieka i Praworządności (fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu)

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji omówiły informację dotyczącą wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1 czerwca 2017 r. w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka. Posiedzenie odbyło się z inicjatywy mieszkańców, którzy walczą od 6 lat o powstanie gminy Grabówka. Komisje rozpatrzyły tę sprawę w trybie interwencyjnym i zdecydowały o wystosowaniu apelu do rządu o realizację wyroku TK i powołanie gminy Grabówka.

Trybunał stwierdził, że Rada Ministrów, pozbawiając mocy obowiązującej rozporządzenia o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka, nie dochowała trybu wydania rozporządzenia uchylającego, gdyż nie zostały przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami jednostek samorządu terytorialnego, których rozporządzenie to dotyczyło. TK orzekł, że rozporządzenie Rady Ministrów z 28 grudnia 2015 r. uchylające rozporządzenie w sprawie utworzenia gminy Szczawa i gminy Grabówka jest więc niezgodne z art. 7 i art. 92 ust. 1 Konstytucji oraz art. 4a ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Trybunał Konstytucyjny zwrócił też uwagę na fakt, że rozporządzenie uchylające zostało wydane 28 grudnia 2015 r., czyli tuż przed zaplanowanym na 1 stycznia 2016 r. wejściem w życie rozporządzenia o utworzeniu gmin Szczawa i Grabówka.  W jego ocenie, „takie działanie prawodawcze Rady Ministrów budzi wątpliwość co do jego zgodności z zasadą budowania zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa”.

Członkowie Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą zapoznali się z informacją o dorobku Fundacji Kościuszkowskiej, jej działalności w zakresie wspierania polskiej edukacji, nauki i promocji kultury polskiej, a także z informacją o sytuacji ośrodków polonoznawczych w Stanach Zjednoczonych Ameryki wraz z rekomendacjami fundacji w tym zakresie.

Prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski poinformował, że podstawową misją Fundacji Kościuszkowskiej jest działalność w obszarze polskiej kultury i nauki w Stanach Zjednoczonych oraz krótko nakreślił historię fundacji. Podkreślił, że od samego początku działania Fundacji Kościuszkowskiej były wspierane przez polską dyplomację. Siedziba główna fundacji mieści się w należącym do tej instytucji budynku na Manhattanie w Nowym Jorku. Fundacja została założona w 1925 r. przez Szczepana Mierzwę – Polaka, który przyjechał do USA na studia na Uniwersytecie Harvarda. Wtedy nie miał on możliwości uzyskania wsparcia, dlatego po latach postanowił powołać najpierw komisję stypendialną, a następnie, w 1925 r. założyć fundację. Już w 1926 r. udało się zorganizować pierwszą polsko-amerykańską wymianę naukową. Od tego czasu wymiany naukowe i kulturalne pomiędzy USA i Polską są ważnym elementem misji Fundacji Kościuszkowskiej. W czasie II wojny światowej fundacja wysyłała zebrane w Stanach Zjednoczonych pieniądze na utrzymanie polskich naukowców, a po wojnie, gdy Polska po wprowadzeniu komunizmu mocno ograniczyła wszelką wymianę, działania fundacji musiały się ograniczyć do wysyłania książek do bibliotek. Obserwując rozwój sytuacji geopolitycznej, założyciel fundacji, Mierzwa w 1945 r. dokonał zakupu budynku, żeby stworzyć małą Polskę w Nowym Jorku. Od tego momentu fundacja zaczęła tworzyć Galerię Sztuki Polskiej, w której obecnie znajdują się prace m.in. Malczewskiego, Matejki czy Chełmońskiego, kilkadziesiąt bardzo cennych dzieł. W czasie wojny i tuż po wojnie fundacja zabiegała o poparcie i uzyskała je m.in. od Alberta Einsteina czy Marii Skłodowskiej-Curie, dzięki czemu ustanowiony został program stypendialny jej imienia, przeznaczony dla kobiet studiujących nauki ścisłe.

Jednym ze sposobów pozyskiwania środków na działalność fundacji jest organizowanie dorocznych bali. Pierwszy bal – dla 1,5 tysiąca gości – odbył się w 1928 r., a gościem honorowym był Ignacy Jan Paderewski. W tym roku odbędzie się 85. Bal Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. W 1970 r. fundacji udało się zebrać na tzw. fundusz żelazny pierwszy milion dolarów. Te pieniądze do dziś są inwestowane, a zarobione w ten sposób środki przeznaczane są na finansowanie programów stypendialnych. Obecnie na żelaznym funduszu znajduje się 47 mln dolarów. Fundacja jest największą instytucją przyznającą stypendia dla studentów z polsko-amerykańskich rodzin. „Przyznając stypendia tym osobom, budujemy z nimi relacje, które trwają przez pokolenia” – podkreślił prezes Skulimowski. Stypendia przyznawane są na studia magisterskich w USA osobom polskiego pochodzenia. W br. fundacja przyznała ok. 120 stypendiów w kwocie blisko 426 tys. dolarów. Fundacja od lat realizuje też programy wymiany naukowej. Od 40 lat co roku zaprasza ok. 40 naukowców z Polski, którym przyznaje stypendium w wysokości 4 tys. dolarów miesięcznie na trzymiesięczny pobyt badawczy w USA bądź tzw. teaching fellowship polskich wykładowców, głównie na studiach polonoznawczych, na pobyt trwający do 10 miesięcy. Do Polski z kolei przyjeżdżają studenci i naukowcy amerykańscy, 5-7 osób rocznie, udający się głównie na Uniwersytet Jagielloński, gdzie uczą się języka, polskiej literatury, historii, a po powrocie do USA przekazują zdobytą wiedzę dalej. Innym obszarem działalności fundacji od 30 lat jest nauczanie języka angielskiego w Polsce. Ten program, polegający na organizowaniu dwu-, trzytygodniowych obozów językowych, jest adresowany głównie do nastolatków z obszarów pozamiejskich. Do udziału zapraszani są amerykańscy wolontariusze. Rozwijana jest także działalność założonej ponad 10 lat temu Fundacji Kościuszkowskiej Polska, która zajmuje się organizacją takich właśnie obozów w Polsce.

Opisując działalność fundacji w Polsce, prezes Skulimowski powiedział, że fundacja przyznaje Nagrodę im. Bohdana i Zygmunta Janczewskich polskim naukowcom za najlepszą publikację medyczną, obecnie w wysokości 15 tysięcy dolarów. Do niedawna, tzn. do momentu zawieszenia przez organizatora – Centrum Nauki Kopernik, fundacja przyznawała także nagrody FameLab. W ostatnich latach fundacja w Polsce koncentruje się na rozwijaniu współpracy z uczelniami wyższymi – Uniwersytetem Jagiellońskim, KUL, Uniwersytetem Warszawskimi i in.

Działalność w obszarze kultury, ograniczona w czasie pandemii, polega na organizacji ponad 50 imprez kulturalnych rocznie, na co przeznaczanych jest 200-300 tys. dolarów. Składają się na nią koncerty, spotkania, wykłady, wystawy, przed pandemią np. wystawa Tamary Lempickiej. Fundacja wspiera też organizację koncertów i innych wydarzeń kulturalnych w rożnych miejscach w USA.

Bardzo istotnym elementem działalności fundacji Kościuszkowskiej jest wspieranie rozwoju programów polskich i polskiej kadry na uczelniach w USA. „Polski język nie jest zbyt popularny, nie ma wielu chętnych do jego nauki, a studia polonoznawcze od wielu lat zmagają się z brakiem studentów, przez co wiele kursów na uczelniach zostało zlikwidowanych. I my od kilku lat wspieramy finansowo tych nauczycieli” – podkreślił prezes Skulimowski. Wyjaśnił, że jeżeli liczba studentów spada poniżej 15, uczelnie po prostu likwidują kurs. Dzięki wsparciu fundacji uczelnie utrzymują jednak polskie studia. Ponadto fundacja organizuje corocznie we współpracy z UJ wakacyjne kursy języka i kultury polskiej dla 40-50 studentów amerykańskich w Krakowie, a najlepszym studentom z programów polskich fundowane są stypendia w celu zachęty do dalszej nauki. Ponad połowa takich studentów pochodzi z polskich rodzin.

W bieżący roku akademickim Fundacja Kościuszkowska we współpracy z NAWA uruchomiła na zasadzie matching found dwa programy polskie: na Brown University – uczelni z prestiżowej tzw. Ivy League – i na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Fundacja wspiera też katedry polskie, bo zależy jej na tym, żeby te katedry działały np. tak, jak katedra ukraińska na uniwersytecie Alberta w Kanadzie czy na Harvardzie, gdzie pracuje kilkunastu naukowców. „My naprawdę nie mamy takich ważnych centrów naukowych, jak Ukraińcy, i zależałoby nam na podnoszeniu prestiżu polskich programów, polskich katedr i polskich studentów” – podkreślił prezes Skulimowski.

Prezes Fundacji Kościuszkowskiej Marek Skulimowski przedstawił również propozycje fundacji dotyczące poprawy sytuacji programów języka i kultury polskiej w Stanach Zjednoczonych. Po pierwsze, podkreślił potrzebę wzmocnienia pozycji wykładowcy poprzez zewnętrzne finansowanie jego wynagrodzenia, zwłaszcza w przypadku już istniejących programów języka i kultury polskiej. Fundacja Kościuszkowska przez lata sponsorowała ponad 20 programów, opłacając całość lub część pensji wykładowcy języka i kultury polskiej, obecnie udziela wsparcie Hunter College w Nowym Jorku, a w najbliższym roku – Canisius College w Buffalo oraz Loyola University w Chicago. Obecnie współfinansuje programy polskie na Brown University oraz University of North Carolina at Chapel Hill. Takie rozwiązanie pozwala na uniezależnienie stanowiska wykładowców i lektorów od wahań budżetowych uniwersytetu i zapobiega zamknięciu programów polskich przez uniwersytety, gdy mniejsza liczba studentów zapisuje się na zajęcia. Drugi postulat dotyczył uatrakcyjnienia programu poprzez stypendia dla studentów i dofinansowanie letnich programów językowych realizowanych na polskich uczelniach. Język i kultura polska w Stanach Zjednoczonych zazwyczaj są przedmiotami, które student wybiera dodatkowo, zatem programy polskie muszą się czymś wyróżniać. Studentów z dobrymi wynikami można nagrodzić np. grantem na odbycie programu letniego w Polsce. Fundacja Kościuszkowska realizuje taki program od wielu lat, co roku dofinansowując wyjazdy ok. 50 studentów. Gdyby do współpracy włączyła się NAWA, tę liczbę można by zwiększyć np. do 150-200. Dobrą zachętą byłyby też tzw. heritage tours, czyli wycieczki edukacyjne lub warsztaty wyjazdowe w Polsce dla najlepszych studentów. Takie wyjazdy są częstą praktyką programów językowych na amerykańskich uniwersytetach, bo są dla studentów atrakcyjne.

Zdaniem prezesa Skulimowskiego obecne na rynku materiały do nauczania języka polskiego są opracowywane w Polsce i nie są dostosowane do sytuacji i realiów studenta poza granicami Polski. Należałoby stworzyć otwartą, interaktywną platformę online z kursami tematycznymi uzupełniającymi, z pomocami naukowymi, osadzonymi we współczesnej i atrakcyjnie przedstawionej Polsce, np. takiej jak czeska platforma Realityczech. Prezes Skulimowski zwrócił też uwagę na potrzebę organizacji corocznych kilkudniowych seminariów i warsztatów dla lektorów języka polskiego w Polsce, których program powinien obejmować warsztaty oraz wykłady ekspertów z różnych dziedzin życia w Polsce. Ostatni z przedstawionych postulatów dotyczył stworzenia zaplecza studiów polskich na prestiżowych amerykańskich uczelniach oraz przygotowania przyszłej kadry specjalistów w dziedzinie studiów polskich w USA. Fundacja Kościuszkowska rekomenduje szerszą współpracę w tym zakresie z Polską Katedrą na Columbia University w Nowym Jorku czy Polską Katedrą im. Blejwajsa na Central Connecticut State University w New Britain. Współpraca mogłaby polegać m.in. na wymianie akademickiej czy urozmaiceniu oferty kursów i wykładów. Zdaniem fundacji, warto rozważyć utworzenie kolejnych instytutów lub centrów studiów polskich, np. na Georgetown University lub na innym uniwersytecie z tzw. Ivy League. Prezes Skulimowski podkreśił, że „trudno zrozumieć, dlaczego Polska z tak ogromnym dziedzictwem historyczno-kulturalnym nie ma w USA i Kanadzie tak prężnie działających instytutów, jak Ukraińcy na Harwardzie czy Uniwersytecie Alberta w Kanadzie”.

W trakcie dyskusji senatorowie pytali m.in., czy Fundacja Kościuszkowska współpracuje z jakimiś amerykańskimi lub polskimi organizacjami. W odpowiedzi prezes Skulimowski poinformował o stałej współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności, Komisją Fullbrighta oraz Ambasadą Amerykańską w Warszawie. Zadawano również pytania o współpracę fundacji z polskimi ministerstwami w celu realizacji przedstawionych propozycje działań na szerszą skalę. Prezes Skulimowski poinformował o owocnej współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z NAWA i wyraził nadzieję na wspólne projekty w przyszłości. W odpowiedzi na pytania, co sprawia, że instytuty ukraińskie za granicą działają tak prężnie, prezes przedstawił swój pogląd: „my straciliśmy właściwy moment na utworzenie takich katedr w latach 80., za czasów »Solidarności«, a w tej chwili utworzenie katedry np. na Harvardzie byłoby bardzo trudne”. Podkreślił, że warto rozważyć tworzenie katedr nie stricte narodowych, tylko zajmujących się szerszym kontekstem, np. regionem czy problemami Europy Środkowo-Wschodniej, co, jego zdaniem, w bieżącej sytuacji geopolitycznej byłoby atrakcyjne dla znanych uczelni.

Tematem posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej były problemy jednostek samorządu terytorialnego dotyczące realizacji Programu Inwestycji Strategicznych, przygotowanego w ramach Polskiego Ładu. Zdaniem przewodniczącego komisji senatora Zygmunta Frankiewicza szereg problemów i trudności zgłaszanych w związku z realizacją  tego programu wymaga wyjaśnienia i rozwiązania. Dlatego do wspólnej dyskusji zaproszono przedstawicieli samorządów i organizacji oraz samorządowych  przedstawicieli rządu i Banku Gospodarstwa Krajowego.

Podczas posiedzenia Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin, podkreśliła, że rozmawiając o funduszach dla samorządów, musimy pamiętać, że cały czas tracą one środki na zaspokojenie potrzeb mieszkańców wskutek obniżenia wpływów z podstawowego źródła dochodów własnych, jakim są udziały we wpływach z podatku od osób fizycznych. Prawdziwym wsparciem dla samorządów byłoby spełnienie postulatu dotyczącego zwiększenia ich udziału w podatku PIT i tylko takie rozwiązanie może im zapewnić zrównoważony rozwój. Dyrektor Biura Związku Miast Polskich zwrócił uwagę, że przyjęty w programie zbyt niski górny poziom finasowania inwestycji w wielkich miastach znacząco utrudnił aplikowanie przez nie o realizację dużych i kosztownych inwestycji. Inne problemy zgłaszane w dyskusji dotyczyły m.in. zbyt krótkiego po otrzymaniu promesy z BGK terminu  na rozpoczęcie procedury związanej z zamówieniem publicznym i potrzeby wydłużenia go do 12 miesięcy, małej dostępności wykonawców i przedsiębiorców, którzy w związku z przyjętym systemem płatności z dołu mogą przerzucać koszty swojego kredytowania na samorządy, a także zwiększenia kosztów planowanych inwestycji wskutek inflacji. Postulowano też objęcie programem inwestycji w ochronie zdrowia.

Odpowiadając na zgłaszane problemy, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Tomasz Robaczyński przypomniał, że program przygotowano w celu pobudzenia gospodarczego po pandemii. Dlatego w przeciwieństwie do programów unijnych miał on być prosty i elastyczny, oparty na promesach i płatnościach z dołu. Apelował, by w konkretnych sprawach dotyczących jego realizacji kontaktować się z bankiem i wspólnie poszukiwać rozwiązania. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker zapowiedział, że na zgłaszane problemy udzieli komisji samorządu odpowiedzi pisemnej. Poinformował, że do tej pory wpłynęło 238 wniosków na wydanie promesy na około 2 mld zł, czyli są to już inwestycje po przetargach. W tej liczbie podpisanych zostało 148 umów na realizację konkretnych zadań w ramach Programu Inwestycji Strategicznych, na kwotę około 12% niższą od planowanej we wnioskach. Autorzy programu mają jednak świadomość, że te kwoty mogą być wyższe ze względu na inflację.

Komisja Kultury i Środków Przekazu wprowadziła 2 poprawki merytoryczne i 3 redakcyjne do ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Komisja przyjęła poprawkę zaproponowaną przez jej przewodniczącą Barbarę Zdrojewską, która zmienia definicję dekodera telewizyjnego, a mianowicie byłby to "odbiornik cyfrowy, o którym mowa w art. 2 pkt 23a ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. z 2021 r. poz. 576)". W efekcie 100-złotowa dopłata obejmie nie tylko dekodery, ale także odbiorniki telewizyjne. Jak powiedziała przewodnicząca komisji, poprawka ta realizuje część postulatów osób z niepełnosprawnościami.  Kolejna poprawka senator Zdrojewskiej, przyjęta przez komisję, dotyczy jawności umowy z Pocztą Polską i zobowiązuje ministra właściwego do spraw informatyzacji do przedstawienia właściwej komisji sejmowej i komisji senackiej informacji dotyczącej postanowień umowy z operatorem.

Na posiedzeniu przyjęto też 3 poprawki redakcyjne zgłoszone przez Biuro Legislacyjne.

Wywodząca się z pilnego projektu rządowego ustawa tworzy podstawę prawną dla dofinansowania osobom najuboższym zakupu dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie. Jest to związane z  obowiązkowym w całej Unii Europejskiej w 2022 r. przejściem z dotychczasowego systemu DVB-T/MPEG-4 na bardziej efektywny DVBT2-HEVC. Ustawa umożliwia wypłatę świadczenia w wysokości do 100 zł na zakup dekodera tv dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji materialnej. Wniosek o dopłatę będzie można składać elektronicznie – z wykorzystaniem platformy gov.pl oraz za pośrednictwem Poczty Polskiej. Nowela doprecyzowuje też zasady obliczania dotacji celowej dla tzw. operatora wyznaczonego. Zawiera przepisy dotyczące karania podmiotów, które będą sprzedawały użytkownikom końcowym dekodery niezgodne z wymaganiami technicznymi związanymi ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Z inicjatywy senatora Ryszarda Bobera komisja dyskutowała na temat planowanego przekazania Węgrom tzw. kodeksu Korwina - piętnastowiecznego kodeksu pergaminowego "Epistola de laudibus Augustae Bibliothecae" z Książnicy Kopernikańskiej. Senatorowie upoważnili przewodniczącą Barbarę Zdrojewską do przygotowania pisma do premiera Mateusza Morawieckiego, wyrażającego protest w tej sprawie.

Komisja Infrastruktury postanowiła zaproponować wprowadzenie 3 poprawek do ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Proponowane zmiany mają charakter porządkujący i uściślający.

Przedstawiając ustawę, sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński podkreślił, że została ona przygotowana przez rząd, by wesprzeć osoby, którym zła sytuacja materialna może nie pozwolić na odbiór telewizji w nowej technologii.  Poinformował też, że podczas posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu przychylił się do postulatu środowisk osób z niepełnosprawnościami, dotyczącego rozszerzenia wypłaty świadczenia także na zakup telewizorów z funkcją udźwiękawiającą dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Chodzi o telewizory oferujące technologię tzw. smart TV, umożliwiającą bezwzrokową obsługę telewizorów. Jak poinformował, przygotuje w tej sprawie stosowne poprawki i przekaże je przed posiedzeniem plenarnym Izby.

Ustawa o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia dofinansowanie w wysokości 100 zł osobom najuboższym zakup dekodera do telewizora, który umożliwi odbiór bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w nowym standardzie, bardziej efektywnym DVBT2-HEVC.

Podczas posiedzenia Komisja Infrastruktury zdecydowała także o wycofaniu inicjatywy ustawodawczej dotyczącej projektu ustawy o zmianie ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg oraz ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, który zmierzał do zwiększenia maksymalnej kwoty przeznaczonej w naborze na dofinansowanie zadań obwodnicowych przez ministra właściwego ds. transportu. Inicjatywę wycofano w związku z przyjęciem przez Sejm 17 listopada 2021 r. senackich poprawek do ustawy o zmianie ustawy –  Prawo o ruchu drogowym, mających na celu umożliwienie zwiększenia maksymalnej kwoty przeznaczonej w naborze na dofinansowanie zadań obwodnicowych przez ministra właściwego ds. transportu, a także dotyczących ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, przedłużających o rok stosowanie przepisów epizodycznych (do 31 grudnia 2022 r.) oraz utrzymujących do 31 grudnia 2022 r. zwiększoną stawkę dopłaty z Funduszu, z kwoty nie wyższej niż 1 zł do nie wyższej niż 3 zł. Wprowadzone zmiany były tożsame z rozwiązaniami zawartymi w wycofanym przez Komisję Infrastruktury projekcie.

Po rozpatrzeniu 2 ustaw: o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym oraz o zmianie ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności wniesie o ich przyjęcie bez poprawek. Obie ustawy nie budziły zastrzeżeń ani senatorów, ani senackiego biura legislacyjnego. 

Ustawa o zmianie ustawy o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym rozszerza wykaz strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Z kolei ustawa o zmianie ustawy o systemie rekompensat dla sektorów i podsektorów energochłonnych dostosowuje polskie prawo do wytycznych Komisji Europejskiej w sprawie niektórych środków pomocy państwa w kontekście systemu handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych po 2021 r. dla sektorów i podsektorów energochłonnych, takich jak np. produkcja stali, miedzi czy wodoru. Nowe przepisy umożliwią uprawnionym przedsiębiorstwom uzyskanie rekompensat na zasadach określonych przez KE na kolejny okres – lata 2021–30. 

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała prace nad 10 petycjami. Senatorowie zadecydowali o podjęciu inicjatywy ustawodawczej w sprawie 4 petycji, przygotowaniu projektu ustawy na bazie 1 petycji, a także dostrzegli potrzebę zasięgnięcia dodatkowych opinii w sprawie 3 petycji. Nad 2 petycjami Komisja zakończyła prace.

Komisja przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw przygotowany na podstawie petycji P10-29/20. Komisja w trakcie prac podjęła decyzję o rozszerzeniu postulatu zawartego w petycji, który pierwotnie dotyczył tylko funkcjonariuszy Służby Więziennej, o inne formacje mundurowe: Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Wywiadu Wojskowego. Celem zmiany przepisów jest ustalenie procedury możliwości ponownego nawiązania stosunku służbowego funkcjonariusza, którego stosunek służbowy wygasł na skutek postępowania karnego, a postępowanie to zostało prawomocnie umorzone, bądź też zakończyło się wyrokiem uniewinniającym.

Komisja zaakceptowała projekt ustawy realizujący postulaty petycji P10-14/21. Proponowana nowela przepisów Kodeksu postępowania karnego zmierza do zmiany zasad przeprowadzania przeszukania pomieszczenia zajmowanego przez adwokata oraz zmiany zasad zastosowania środka zapobiegawczego w postaci zawieszenia adwokata w wykonywaniu zawodu. Celem postulowanej zmiany przepisów jest wyeksponowanie i wzmocnienie niezależności zawodu adwokata, w tym przede wszystkim eliminowanie wpływu organu niemającego przymiotu niezawisłości na możliwość ingerencji w wykonywanie zawodu zaufania publicznego.

Senatorowie zadecydowali również o wniesieniu inicjatywy ustawodawczej przygotowanej na podstawie 2 petycji: P10-103/20 i P10-129/20. Proponowana nowela ustawy o opłatach abonamentowych zmierza do zniesienia obowiązku uiszczania opłat za abonament RTV.

Komisja po wysłuchiwaniu opinii prezentowanych przez reprezentantów Krajowej Izby Radców Prawnych, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz resortu sprawiedliwości, przyjęła wniosek senator Haliny Biedy o kontunuowanie prac nad petycją P10-15/21 i opracowanie projektu zmian przepisów w zakresie uszczegółowienia i ujednolicenia zasad orzekania o zwrocie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu przez adwokata lub radcę prawnego w postępowaniach cywilnych i karnych.

Członkowie Komisji podjęli decyzje o zasięgnięciu dodatkowych opinii nt. postulatów petycji P10-34/19 i P10-38/20 proponujących rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do ulgi w zbiorowym transporcie publicznym o osoby będące honorowymi dawcami krwi i szpiku kostnego lub posiadające tytuł Honorowego Dawcy Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu.

Komisja postanowiła również kontynuować prace nad petycją P10-127/20, której celem jest wzmocnienie krajowych i regionalnych mechanizmów skargowych w zakresie praw dziecka przyznając każdemu dziecku, grupie dzieci, a także innym osobom działającym w ich imieniu możliwość zawiadomienia Komitetu Praw Dziecka o naruszeniu praw przyznanych w Konwencji o Prawach Dziecka lub w Protokołach fakultatywnych. Komisja postanowiła zasięgnąć dodatkowych opinii o postulatach petycji od Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i Rzecznika Praw Dziecka.

Senatorowie byli zgodni, że tak ważny społecznie problem powinien być omawiany w obecności Rzecznika Praw Dziecka i będą oczekiwać pisemnej deklaracji o osobistym stawiennictwie na posiedzeniu Komisji Rzecznika Praw Dziecka Mikołaja Pawlaka.

Komisja po zapoznaniu się z opiniami nadesłanymi przez Ministerstwo Sprawiedliwości do petycji P10-27/21 i P10-44/21 postanowiła zakończyć prace nad nimi.

Komisja Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisja Środowiska będą rekomendować przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz ustawy o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o OZE, ci którzy do 31 marca 2022 r. staną się prosumentami lub prześlą zgłoszenie do właściwego operatora systemu dystrybucyjnego będą rozliczani na starych zasadach w systemie opustów, jeszcze przez 15 lat. Po tej dacie prosumenci wejdą do nowego systemu. Polega on na tym, że prosumenci mają sprzedawać nadwyżki energii wprowadzane do sieci, zaś za pobraną energię będą płacić tak jak inni odbiorcy. Rozliczanie będzie się odbywać w okresie 12 miesięcy. Prosument będzie dysponować depozytem, ewidencjonowanym na koncie prosumenckim, służącym do ponoszenia kosztów zakupu pobranej energii.

Sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska Ireneusz Zyska poinformował, że resort chce, by w czwartej odsłonie programu "Mój prąd" zapisać, by z dotacji do zakupu domowego magazynu energii mogli skorzystać ci, którzy przejdą do nowego systemu rozliczeń prosumentów - net billingu.

Wiceminister mówił o możliwych zmianach w programie promocji fotowoltaiki. "Chcielibyśmy, aby ci, którzy mają obecnie tylko instalacje też mogli skorzystać ze środków dofinansowania na zakup domowego magazynu energii. Ale niecelowe jest, aby ktoś, kto rozlicza się w systemie opustów kupował domowy magazyn energii. Będzie to de facto wydatek nieracjonalny, nieefektywny ekonomicznie. Więc skłaniamy się do tego, aby w programie Mój prąd 4.0  zapisać postanowienie że będzie można skorzystać z dotacji na domowy magazyn energii pod warunkiem przejścia do nowego systemu rozliczeń, czyli systemu net billingu" - powiedział wiceminister Zyska. Zaznaczył, że program Mój prąd 4.0  nie jest jeszcze gotowy do ogłoszenia. Ma on ruszyć na przełomie pierwszego i drugiego kwartału br.

Wiceminister przypomniał, że prosumenci rozliczający się za pomocą opustów korzystają już teraz z wirtualnego magazynu energii jakim jest sieć. Mogą oni odebrać energię w każdym momencie nie ponosząc z tego tytułu kosztów. Dziś prosumenci produkujący energię w instalacjach do 10 kWp rozliczają się w stosunku 1 do 0,8. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mogą pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach ten stosunek wynosi 1 do 0,7. To system net meteringu wykorzystujący mechanizm opustów.

Senator Jerzy Chróścikowski zaapelował do resortu klimatu i środowiska, aby dopłatami do magazynów energii objęci zostali także ci prosumenci, którzy obecnie mają instalacje fotowoltaiczne. Wiceminister obiecał, że uwagi senatora zostaną wzięte pod uwagę.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

Spotaknie marszałek Senatu z premierem i ministrami rządu Ukrainy

Premier Denys Szmyhal wraz z delegacją rządową rozmawiał z marszałek Małgorzatą Kidawą-Błońską i przewodniczącymi komisji UE i gospodarki o dalszej współpracy

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wietnamu Tran Quang Phuong w Senacie

Wicemarszałek Michał Kamiński spotkał się w Senacie z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Socjalistycznej Republiki Wietnamu Tranem Quang Phuongiem.