Narzędzia:

Petycja z dnia 23 stycznia 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki, w celu umożliwienia skazanym pozbawionym wolności złożenia skargi o stwierdzenie przewlekłości postępowania sądowego z wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie oraz możliwości zasądzenia na ich rzecz sumy pieniężnej (P10-09/23).


Petycja indywidualna wniesiona przez Bartłomieja Bojara.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz. U. z 2018 r. poz. 75 ze zm.).

Autor petycji wnioskuje usunięcie art. 2 ust. 1b ustawy w celu umożliwienia skazanym pozbawionym wolności złożenia skargi o stwierdzenie przewlekłości postępowania sądowego z wniosku o warunkowe przedterminowe zwolnienie oraz możliwości zasądzenia na ich rzecz sumy pieniężnej. Autor petycji uważa, że przepis art. 2 ust. 1b w zakresie wyłączenia możliwości osobie osadzonej możliwości złożenia skargi o przewlekłość. W jego opinii przepis ten narusza art. 45 ust. 1, art. 77 ust. 2 oraz art. 32 ust. 1 Konstytucji RP i w związku z tym wnosi o jego usunięcie z ustawy.

9 lutego 2023 r.petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

12 kwietnia 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji, zapoznała się z jej postulatem oraz jego uzasadnieniem. W ramach dyskusji senator Aleksander Pociej stwierdził, że wniosek zawarty w petycji jest skomplikowany i wymaga zasięgnięcia opinii Ministerstwa Sprawiedliwości oraz innych instytucji. Komisja postanowiła zwrócić się o opinie o przedmiocie petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem X kadencji Senatu (12 listopada 2023 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Petycji XI kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

6 marca 2024 r. Komisja Petycji kontynuowała rozpatrywanie petycji. Senatorowie dysponowali opinią Ministerstwa Sprawiedliwości, w której podkreślono, że resort nie widzi podstaw uwzględniania wniosku autora petycji w sprawie zmiany przepisów ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki. Do Komisji wpłynęło też stanowisko Instytutu Legislacji i Prac Parlamentarnych Naczelnej Rady Adwokackiej, w którym podkreślono, że oczekiwanie na decyzję sądu, bez instrumentu egzekwującego uprawnienia skazanego jakim byłoby prawo do skargi na przewlekłość, pogłębia poczucie bezsilności i bezradności zainteresowanego wobec machiny wymiaru sprawiedliwości. Samorząd adwokacki poparł podjęcie inicjatywy w postulowanym w petycji zakresie. Ponadto stanowisko o petycji przedstawiła Krajowa Izba Radców Prawnych, zwrócono uwagę, że należy przychylić się do stanowiska zawartego w petycji.

Wstępną opinię o postulacie petycji zaprezentował przedstawiciel Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, podkreślając zasadność przygotowania projektu ustawy realizującego petycję.

W dyskusji senatorów głos zabrała senator Ewa Matecka, która złożyła wniosek o kontynuowanie prac na petycją.

Komisja w głosowaniu zdecydowała o podjęciu prac nad petycją i przygotowaniu wstępnego projektu ustawy.