Narzędzia:

Petycja z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 81 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w celu rozszerzenia uprawnień do rozpowszechniania wizerunku osób pełniących funkcje publiczne bez ich zgody (P9-35/19).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Fundację „Władza bliżej ludzi”.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231).

Autorzy petycji postulują wprowadzenie zmian do art. 81 ust. 2 pkt 2 ustawy poprzez rozszerzenia uprawnień do rozpowszechniania wizerunku osób pełniących funkcje publiczne (tj. osoby powszechnie znanej, sędziego, prokuratora, radcy prawnego, adwokata, komornika, notariusza, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych) bez ich zgody.

W opinii autorów petycji, wykonując zawody o bardzo wysokim znaczeniu społecznym, lub mające realny wpływ na funkcjonowanie państwa, wizerunek takiej osoby nie powinien podlegać ochronie w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych przez nią. Wnioskodawcy uważają, że wszystkie osoby pełniące funkcje publiczne (także rektorzy, dyrektorzy szpitali, prezesi spółek państwowych) nie powinni móc się zasłaniać brakiem zgody na publikowaniem swojego wizerunku. W ocenie autorów petycji, utrzymywanie obecnego stanu prawnego godzi w jawność życia publicznego.

29 sierpnia 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

3 grudnia 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz zapoznała się z materiałami petycyjnymi.

Na posiedzeniu obecny był przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jacek Barski, który wyraził negatywną opinię o postulatach petycji. Zwrócił też uwagę to, że stanowisko w sprawie tej petycji powinno zająć również Ministerstwo Sprawiedliwości.

W dyskusji głos zabrała senator Gabriela Morawska–Stanecka, która zgłosiła wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją. Przeciwny wniosek zgłosił senator Robert Mamątow, który wnosił o zasięgnięcie opinii resortu sprawiedliwości.

W głosowaniu Komisja zdecydowała o zwróceniu się do Ministerstwa Sprawiedliwości celem uzyskania stanowiska o postulatach petycji.

13 lutego 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała pracę nad petycją. Senatorowie zapoznali się z pisemną opinią o postulatach petycji, przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zgodnie ze stanowiskiem resortu ochrona wizerunku osób pełniących funkcje publiczne lub wykonujące zawód zaufania publicznego (z wyjątkiem osób powszechnie znanych, których wizerunek został rozpowszechniony w związku z pełnieniem przez nie funkcji publicznych) nie może być uznany za godzący w jawność życia publicznego. Ponadto w opinii podnoszono, że sam zakaz rozpowszechniania wizerunku w sytuacjach innych niż wskazane przez przepisy prawa w żaden sposób nie wpływa na możliwość rozpowszechniania informacji dotyczących działalności funkcjonariuszy publicznych związanej z wykonywaniem przez nich zadaniami.

W dyskusji głos zabrała Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska–Stanecka, której zdaniem problematyka ochrony wizerunku jest w prawie krajowym wystarczająco określona i przepisy te nie wymagają zmiany.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie podjęli decyzje o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.