Narzędzia:

Prace w komisjach senackich – 8 grudnia 2020 r.

zdrowie 08.12.2020
Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

Senacka Komisja Zdrowia  przekaże uwagi do strategii szczepień przeciw COVID-19 – zadeklarował Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki 8 grudnia br., podczas posiedzenia Komisji. Rada Ministrów 15 bm. ma przyjąć dokument w tej sprawie.  Przewodnicząca komisji senator Beata Małecka-Libera zapowiedziała, że komisja 14 grudnia br. będzie kontynuowała posiedzenie poświęcone tej strategii.  

„Powinniśmy ponad podziałami politycznymi zmierzyć się z tym wielkim wyzwaniem, jakim są szczepienia przeciw COVID-19” – powiedział podczas posiedzenia komisji szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk. Podkreślił, że strategia szczepień to dokument do dyskusji. Zgodził się z przewodniczącą komisji, że ostateczny jego kształt powinien zostać przedyskutowany ze środowiskiem medycznym oraz osobami i instytucjami zaangażowanymi w cały proces szczepień. Zaznaczył, że posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia rozpoczyna proces konsultacji tego dokumentu.

Minister zdrowia Adam Niedzielski apelował o wspólne działania i o to, by zrobić wszystko, aby jak najwięcej ludzi chciało się zaszczepić.  Jego zdaniem tylko szczepienia na masową skalę pozwolą  wrócić do normalnego życia. W jego ocenie do kampanii na rzecz szczepień trzeba  zaangażować autorytety, by jak najwięcej ludzi przekonać.

Wiceminister zdrowia  Maciej  Miłkowski  poinformował, że szczepionek przeciw COVID-19 wystarczy dla wszystkich chętnych – nawet gdyby wszyscy Polacy chcieli się zaszczepić –  i będą one bezpłatne. Dodał, że szczepienie będzie nieobowiązkowe, ale zalecane. Przypomniał, że w pierwszej kolejności szczepionki będą przeznaczone dla grup najbardziej zagrożonych, m.in. zawodów medycznych i osób w wieku podeszłym. Agencja Rezerw Materiałowych zostanie głównym operatorem logistycznym dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19. Będzie współpracowała m.in. z hurtowniami farmaceutycznymi.

Marszałek Senatu pytał, czy data pierwszych szczepień w Polsce – 18 stycznia jest realna. Minister Dworczyk powiedział, że wiele zależy od producentów szczepionek i od daty dopuszczenia szczepionek  do obrotu. Podkreślił, że cała strategia szczepień jest tak przygotowywana, by w ciągu trzech dni od daty wydania szczepionki rozpocząć szczepienia.

W trakcie posiedzenia komisji wiele uwagi poświęcono bezpieczeństwu szczepionek, ich dystrybucji, a także akcji profrekwencyjnej.  Posiedzenie Komisji Zdrowia będzie kontynuowane w poniedziałek, 14 grudnia br. o godz. 12.00.

Komisja Zdrowia będzie rekomendowała Senatowi odrzucenie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. Wniosek w tej sprawie zgłosiła przewodnicząca komisji senator Beata Małecka-Libera.

Ustawa ma być rozpatrywana na najbliższym posiedzeniu Izby 16-18 grudnia br.

Przewodnicząca komisji powiedziała, że  stoi na stanowisku, że najważniejsze jest bezpieczeństwo pacjentów i jakość świadczonych usług. Ta ustawa, zdaniem senator, zagraża życiu i zdrowiu pacjentów. Ta poselska ustawa ingeruje w jakość świadczonych usług. Dodała, że po raz kolejny jest przyjmowane prawo niezgodne z konstytucją.

Wcześniej senacki legislator wskazywał, że ustawa jest niezgodna z konstytucją, m.in.  dlatego, że nie gwarantuje przewidzianych w konstytucji terminów oraz trybu prac nad ustawami. Wątpliwości konstytucyjne budzi, zdaniem legislatora, proponowane w ustawie zrównanie uprawnień lekarza dentysty z lekarzem, by w okresie epidemii mógł udzielać świadczeń zdrowotnych, których udzielają lekarze. Kryteria dostępności do zawodu muszą odpowiadać wymaganiom bezpieczeństwa.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski  podkreślił, że celem noweli jest poluzowanie przepisów pozwalających na zatrudnienie osób z zagranicy i osób, które miały przerwę w wykonywaniu zawodu tak,  by mogły udzielać świadczeń medycznych w okresie epidemii. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki oraz ratowników medycznych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.