Narzędzia:

Spotkanie w sprawie zapewnienia dostępności biur senatorskich

społeczeństwo zdrowie polityka społeczna 28.11.2023
Fot. Tomasz Ozdoba, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicemarszałkini Magdalena Biejat  28 listopada 2023 r. spotkały się z przedstawicielami organizacji społecznych – sygnatariuszy apelu „Biura poselskie i senatorskie dostępne dla wszystkich”. Apel ten podpisali przedstawiciele ponad 120 organizacji pozarządowych, ruchów społecznych i świata nauki. Marszałek Senatu poprosiła uczestników spotkania o przygotowanie listy standardów, które powinny spełniać biura parlamentarzystów, tak aby były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska zwróciła też uwagę, że już w tej chwili wymogi dostępności spełnia 50% biur senatorskich, a w przypadku tych, w których bariery architektoniczne uniemożliwiają dostęp osobom niepełnosprawnym, istnieje możliwość zorganizowania spotkania z senatorem w innym lokalu, w pełni dostępnym dla obywateli. Marszałek Senatu zadeklarowała, że w najbliższym czasie przygotowane zostaną zalecenia dla senatorów w zakresie dostępności w kontakcie z osobami ze szczególnymi potrzebami.

W trakcie spotkania, którego inicjatorką była wicemarszałkini Magdalena Biejat, omówiono bariery utrudniające lub uniemożliwiające osobom z niepełnosprawnością kontakt z parlamentarzystami i dostęp do biur poselskich i senatorskich. Zwrócono uwagę, że choć istotna jest dostępność architektoniczna, to nie jest to jedyna bariera dla osób ze szczególnymi potrzebami – równie ważna jest dostępność informacyjno-komunikacyjna i cyfrowa. Na przykład brak pętli indukcyjnych stanowi problem w kontakcie z osobami niedosłyszącymi, brak dostępności tłumaczenia na polski język migowy – dla osób głuchoniemych, a niestosowanie standardów ETR (easy-to-read, standardy tekstu łatwego do czytania i rozumienia) powoduje utrudnienia w kontaktach z osobami z niepełnosprawnością intelektualną. Największy problem, zdaniem uczestników spotkania, stanowi brak świadomości występowania różnego rodzaju barier. W rozwiązaniu tego problemu pomocne byłyby specjalne szkolenia dla parlamentarzystów i pracowników ich biur, które mogłyby zostać przeprowadzone przez lokalne organizacje działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Wpłynęłoby to też pozytywnie na lokalną integrację.

Sygnatariusze apelu „Biura poselskie i senatorskie dostępne dla wszystkich” postulują, aby biura poselskie i senatorskie podlegały wymaganiom zapewniania dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej, którym obecnie podlegają wszystkie podmioty publiczne zgodnie z przepisami ustawy o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Według danych z najnowszego spisu powszechnego wśród obywateli Polski jest obecnie prawie 5,5 mln osób z niepełnosprawnością prawną lub biologiczną. Istotne jest zapewnienie możliwości kontaktu z reprezentantami parlamentarnymi i aktywności obywatelskiej takim osobom, także w zakresie self-advocacy, aby mogły one skutecznie i samodzielnie zabiegać o realizację własnych potrzeb.

W spotkaniu uczestniczyli również: przewodniczący Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami Krzysztof Kurowski, wiceprezes Stowarzyszenia Instytut Niezależnego Życia Adam Zawisny, prezes Polskiego Związku Głuchych Krzysztof Kotyniewicz, dyrektor generalny Fundacji „Avalon” Krzysztof Dobies, koordynatorka dostępności przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, mecenas Katarzyna Heba, prezeska Fundacji „Wbrew Pozorom” Renata Orłowska, sekretarz Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami Tomasz Przybysz-Przybyszewski, a także szef Kancelarii Senatu Adam Niemczewski.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.