Narzędzia:

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu na uroczystości wręczenia tytułu Nauczyciela Roku

edukacja i kultura 12.10.2021
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Zastępca Szefa Kancelarii Senatu Karolina Zioło-Pużuk wzięła udział w uroczystości wręczenia tytułu Nauczyciela Roku, która odbyła się 12 października br. na Zamku Królewskim w Warszawie. Tytułem tym uhonorowany został Dariusz Martynowicz, nauczyciel języka polskiego w Małopolskiej Szkole Gościnności w Myślenicach. Ceremonia poprzedziła obchodzony 14 października Dzień Edukacji Narodowej.

Minister Zioło-Pużuk odczytała list, skierowany do uczestników uroczystości przez Marszałka Senatu RP, w którym prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że tytuł Nauczyciela Roku to wyraz uhonorowania osiągnięć tych pedagogów, którzy nie tylko potrafią przekazać młodym ludziom wiedzę i umiejętności przydatne w dorosłym życiu, ale też kształtują ich charaktery, uczą ich twórczego myślenia, dokonywania świadomych wyborów i motywują ich do odkrywania w sobie talentów. „Zawód nauczyciela jest zawodem szczególnym. To ciężka i odpowiedzialna praca, która wymaga nieustannej weryfikacji własnej wiedzy i umiejętności oraz niesłabnącej energii do dalszego doskonalenia się”- zaznaczył Marszałek Senatu. „To Wy, Szanowni Państwo, na różnych etapach edukacji, kształcicie, ale i kształtujecie przyszłe pokolenia, a od tego jakie będą to pokolenia, zależy przyszłość nas wszystkich i naszego kraju (…). Swoim entuzjazmem, profesjonalizmem i ciężką pracą dają Państwo inspirujący przykład i nadzieję na lepszą przyszłość polskiej oświaty” – czytamy w liście.

Konkurs Nauczyciel Roku organizuje od 2002 r. tygodnik "Głos Nauczycielski". Kandydatów do tytułu zgłaszają grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne. Celem konkursu jest uhonorowanie nauczycieli cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.

Do tytułu Nauczyciela Roku nominowano w tym roku 13 nauczycieli różnych przedmiotów i typów szkół z całej Polski.

Jury konkursu, na którego czele stoi przewodniczący Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk prof. Stefan M. Kwiatkowski, przyznało także dwa wyróżnienia. Otrzymały je: Joanna Świercz, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr. 31 im. UNICEF w Opolu i Joanna Waszkowska, nauczycielka języka polskiego i wiedzy o mediach w II Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Emilii Plater w Sosnowcu.

Konkursowa kapituła, w której skład wchodzą wszyscy dotychczasowi zdobywcy tytułu Nauczyciel Roku, przyznała też honorowy tytuł Przyjaciela Szkoły. Otrzymała go Anja Rubik. Tytułem Inicjatywa Edukacyjna Roku uhonorowano zaś Fundację Dajemy Dzieciom Siłę.

Podczas uroczystej gali po raz pierwszy przyznano w tym roku także tytuł Nauczyciel Jutr@. Otrzymała go Joanna Mikusek-Przystajko, nauczycielka etyki i pedagog szkolny w Społecznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kudowie Zdroju.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.

Kierunki reform sądownictwa w Polsce

Konferencja poświęcona kierunkom reform sądownictwa w społecznych projektach ustaw Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”