Narzędzia:

Premiera płyty z symfonią „Polonia” pod patronatem Marszałka Senatu RP

edukacja i kultura 03.11.2020
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

We wtorek, 3 listopada br., Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wziął udział w wydarzeniu z okazji premiery płyty z pierwszym kompletnym nagraniem symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydawnictwo jest objęte patronatem Marszałka Senatu.

Inicjatorami wydania płyty są Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia ze Szczecina oraz Akademia Sztuki w Szczecinie. Symfonię h-moll op. 24 „Polonia” wykonuje na płycie Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego. Nagranie zrealizowane zostało w siedzibie orkiestry w sierpniu 2019 roku.

W swoim wystąpieniu Marszałek Tomasz Grodzki określił jako niezwykle cenną inicjatywę maestro Boguszewskiego zmierzającą do zarejestrowania na płycie po raz pierwszy w całości tak monumentalnego dzieła, jakim jest symfonia „Polonia”. Zwrócił także uwagę na rolę Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Marszałek nawiązywał zarówno do jego działań na niwie kultywowania polskiej kultury i sztuki jak i zaangażowania politycznego, w tym jako premiera i delegata na konferencję w Wersalu.

Utwory Paderewskiego wykonał podczas spotkania wybitny polski pianista Karol Radziwonowicz.

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor oraz polityk – skomponował symfonię „Polonia” w latach 1903-08 z okazji przypadającej w 1913 roku 40. rocznicy powstania styczniowego. Pierwsze wykonanie przed polską publicznością miało miejsce we Lwowie w roku 1910 na I Zjeździe Muzyków Polskich. Rok później po raz pierwszy zagrano ją w Warszawie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Szef Kancelarii Senatu na Święcie Sztabu Generalnego Wojska Polskiego

Podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza Minister Adam Niemczewski odczytał list od Marszałka Senatu RP prof. Tomasza Grodzkiego.

Wicemarszałek Pęk z wizytą w Szwajcarii

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk odwiedził m. in. Muzeum Polskie w Rapperswilu i uczestniczył w Zuchwilu w uroczystościach z okazji 204. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.

Senatorowie Barbara i Bogdan Zdrojewscy na I koncercie laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego

Gala Wręczania Nagród i I koncert laureatów XVIII Konkursu Chopinowskiego.