Narzędzia:

Premiera płyty z symfonią „Polonia” pod patronatem Marszałka Senatu RP

edukacja i kultura 03.11.2020
Fot. Michał Józefaciuk - Kancelaria Senatu

We wtorek, 3 listopada br., Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wziął udział w wydarzeniu z okazji premiery płyty z pierwszym kompletnym nagraniem symfonii „Polonia” Ignacego Jana Paderewskiego, które odbyło się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wydawnictwo jest objęte patronatem Marszałka Senatu.

Inicjatorami wydania płyty są Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia ze Szczecina oraz Akademia Sztuki w Szczecinie. Symfonię h-moll op. 24 „Polonia” wykonuje na płycie Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bohdana Boguszewskiego. Nagranie zrealizowane zostało w siedzibie orkiestry w sierpniu 2019 roku.

W swoim wystąpieniu Marszałek Tomasz Grodzki określił jako niezwykle cenną inicjatywę maestro Boguszewskiego zmierzającą do zarejestrowania na płycie po raz pierwszy w całości tak monumentalnego dzieła, jakim jest symfonia „Polonia”. Zwrócił także uwagę na rolę Ignacego Jana Paderewskiego w odzyskaniu przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Marszałek nawiązywał zarówno do jego działań na niwie kultywowania polskiej kultury i sztuki jak i zaangażowania politycznego, w tym jako premiera i delegata na konferencję w Wersalu.

Utwory Paderewskiego wykonał podczas spotkania wybitny polski pianista Karol Radziwonowicz.

Ignacy Jan Paderewski, pianista, kompozytor oraz polityk – skomponował symfonię „Polonia” w latach 1903-08 z okazji przypadającej w 1913 roku 40. rocznicy powstania styczniowego. Pierwsze wykonanie przed polską publicznością miało miejsce we Lwowie w roku 1910 na I Zjeździe Muzyków Polskich. Rok później po raz pierwszy zagrano ją w Warszawie.

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Wizyta irańsko-polskiej grupy parlamentarnej

27 czerwca br. wizytę w Polsce rozpoczęła Grupa Przyjaźni Parlamentarnej Islamskiej Republiki Iranu i Rzeczypospolitej Polskiej. Irańscy parlamentarzyści odwiedzili Gorzów Wielkopolski, gdzie spotkali się m.in. z lubuskimi przedsiębiorcami.

Konferencja „Droga do uniezależnienia energetycznego Polski i regionu”

Podczas dyskusji w Senacie na temat sposobów uniezależnienia energetycznego Polski podkreślano, że trzeba szukać wiarygodnych i stabilnych dostawców surowców energetycznych i korzystać z nowoczesnych technologii.

Prace w komisjach senackich – 27 czerwca 2022 r.

Obradowała Komisja Zdrowia.