Narzędzia:

Parlamentarny Zespół ds. Dzieci nt. „Dziecko w dobie COVID-19” – zdrowie dzieci zawsze priorytetem

zdrowie 26.10.2020
Parlamentarny Zespół ds. Dzieci nt. „Dziecko w dobie COVID-19” – zdrowie dzieci zawsze priorytetem

Tematem zdalnego posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, które odbyło się 26 października 2020 r., było „Dziecko w dobie COVID-19”. Marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki podziękował przewodniczącej zespołu senator Alicji Chybickiej za zorganizowanie konferencji z udziałem wybitnych naukowców w trudnym czasie pandemii. Podkreślił, że profesor Chybicka nie zapomina o dzieciach, nawet obecnie, kiedy rozwojowi sytuacji epidemicznej towarzyszą protesty społeczne, spowodowane nie tylko przez strach przed koronawirusem i chaos walki z pandemią, ale także przez ostatnie orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji.  Marszałek Senatu  oświadczył, że zdrowie dzieci zawsze powinno być traktowane priorytetowo.

Profesor Tomasz Grodzki przypomniał, że dzieci w szczególny sposób podlegają ochronie konstytucyjnej. Jednocześnie zwrócił uwagę na wyjątkowe problemy najmłodszych w dobie pandemii. "Niedojrzała, wrażliwa psychika dziecka jest narażona na przeróżne wyłączenia, tryby zdalne, odizolowanie od kolegów i koleżanek, kiedy nie można się czasami przytulić do pani przedszkolanki, kiedy rodzice nie mają wstępu na tak zwane godziny integracyjne na początku przedszkola. Takich problemów, które są przed naszymi najmłodszymi obywatelami, jest bardzo dużo" - powiedział. Zaznaczył, że Senat jest zawsze otwarty na takie inicjatywy, jak posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.

Profesor Krzysztof Simon, Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, wygłosił wykład pt. „Zakażenie SARSCov-2/Covid-19 - epidemiologia, etiopatiogeneza, problemy diagnostyczne i terapeutyczne”. Jego najważniejsze wskazania  w kwestii rozszerzania się koronawirusa to konieczność pracy nad wzrostem świadomości społecznej oraz egzekwowanie restrykcji.  

Marek Michalak, były Rzecznik Praw Dziecka, mówił o prawach dziecka w dobie COVID-19. Zauważył on, że prawa dziecka są najbardziej łamane w sytuacjach kryzysowych, w których dorośli sobie nie radzą, a do takich pandemia niewątpliwie należy. Uważa on, że ochrona dobra dziecka wymaga szczególnego zaangażowania, zwłaszcza że jego podmiotowość jest naruszana. Pytał, co czują dzieci wykluczone cyfrowo. Wskazał, że młodzi ludzie nie mogą teraz udać się do psychologa, pedagoga, wychowawcy czy nauczyciela, a przemoc potęguje się w czerech ścianach. Jego zdaniem, źle się dzieje, kiedy młodzi otrzymują tylko dyrektywy, bez wytłumaczenia dlaczego, bowiem odbija się to na ich zdrowiu psychicznym. Według niego dobrym przykładem są w tym względzie  konferencje premierów Norwegii i Nowej Zelandii z młodymi ludźmi. Wezwał do zorganizowania takiego spotkania z udziałem Marszałka Senatu.

O tym, jak chorują dzieci na COVID-19, mówił profesor  Leszek Szenborn, Klinika Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu. W jego opinii do 19. roku życia mamy mniej receptorów i dlatego rozwój choroby jest lżejszy – dlatego też objawy u dzieci są lżejsze. Jak poinformował, znacząco częściej zakażają się dziewczęta – być może ze względu na większą gadatliwość czy bliższe kontakty społeczne. Podał, że stosunkowo niewiele polskich dzieci wymaga specjalistycznego leczenia na Covid-19. Jego zdaniem, dzieci bardziej cierpią z powodu izolacji społecznej i masowego używania środków komunikacji elektronicznej zamiast przysłowiowego „przytulania”.      

Konsultant krajowy w dziedzinie pediatrii profesor Teresa Jackowska omówiła temat „Szczepienia dzieci w dobie COVID-19. Czy oddziały pediatryczne są przygotowane do przyjmowania dzieci z COVID-19”. Podkreśliła znaczenie szczepień, także dla kobiet w ciąży i osób powyżej 65. roku życia. Mówiła o słabej tzw. wyszczepialności przeciwko grypie, na poziomie 3,7 proc. (1,6 mln osób) wobec innych krajów, gdzie ten wskaźnik może wynosić średnio około 60 proc.  Dodała, że nie ma w istocie dowodów, że dzieci są źródłem zakażenia dla dorosłych, bardziej oczywista jest sytuacja odwrotna. Zaapelowała ona do rodziców, że by nie bali się zgłaszać z dziećmi do lekarza, ponieważ wszystkie poradnie są bezpieczne.

Senator Magdalena Kochan wezwała wszystkich rodziców, aby szczepili dzieci. „Róbmy to dla ich dobrostanu” – powiedziała. Zwróciła ona uwagę na samotność dzieci w dobie pandemii, począwszy od wcześniaka izolowanego od matki, poprzez pozbawienie dzieci i młodzieży przyjaciół i kolegów. Uważa ona, że samotność w procesie nauczania powoduje stany depresyjne. Podała, że wzrasta liczba samobójstw u dzieci. Jej zdaniem, nauczyciel był kiedyś dostarczycielem wiedzy, natomiast obecnie jest jedynie  przewodnikiem po  różnych źródłach wiedzy. Mówiła o tym, że wzrasta zamożność rodziny, ale nie poprawia to dobra dziecka, nie ogranicza przemocy w rodzinie.

Senator Alicja Chybicka podziękowała uczestnikom zdalnej konferencji. „Otrzymaliśmy dawkę prawdziwej, rzetelnej wiedzy. Nie słuchajcie bzdur, opierajcie się na autorytetach medycznych”  - zaapelowała.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Senatorowie Morawska-Stanecka i Bieńkowski oddali hołd ofiarom ludobójstwa w Rwandzie

Senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka i Krzysztof Bieńkowski wzięli udział w ceremonii upamiętniającej 30. rocznicę ludobójstwa na plemieniu Tutsi w Rwandzie.

Henryk Wujec patronem jednej z sal Sejmu

Uroczystość nadania imienia Henryka Wujca - działacza opozycji demokratycznej, członka KOR i działacza Solidarności, a także posła - sali 111 w budynku U gmachu Sejmu.

Prace w komisjach senackich – 25 kwietnia 2024 r.

Obradowały senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności.