Narzędzia:

Petycja z dnia 27 marca 2024 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy, poprzez wprowadzenie zakazu przynależności skazanych do subkultur przestępczych w zakładach karnych i aresztach śledczych, a w przypadku stwierdzenia takiej przynależności wprowadzenia kary (P11-47/24).


Petycja indywidualna: wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U z 2023 r. poz. 127 ze zm.).

Autor petycji wskazał, że odbywanie kary pozbawienia wolności ma na celu kształtowanie w więźniach społecznie pożądanych postaw, aby po odbytej karze mogli wrócić do społeczeństwa w pełni zresocjalizowani. Zdaniem wnoszącego petycję powrót do prawidłowego zachowania skazanych jest znacznie utrudniony poprzez funkcjonowanie w polskich zakładach karnych nieformalnych struktury przestępczych (przestępczych subkultur, struktur więziennych), zorganizowanych przez osadzonych według własnych wewnętrznych zasad. Aktywność subkultur więziennych ma odbywać się za przyzwoleniem administracji zakładów karnych. Sytuacja ta przeczy celowi odbywania kary przez skazanych, tj. ich resocjalizacji, gdyż większość osadzonych przez nielegalne i przestępcze działanie tych grup doznaje problemów w samym procesie readaptacji społecznej. Petytor postuluje wprowadzenie do ustawy zakazu przynależności do przestępczych struktur więziennych przez osadzonych, a w przypadku przynależności do takich struktur wnosi o wprowadzenie karalności, jak za przestępstwo z art. 258 Kodeksu karnego.

19 kwietnia 2024 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji.