Narzędzia:

Petycja z dnia 24 marca 2024 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 54 § 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia, w celu uzupełnienia treści przepisu (P11-46/24).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany art. 54 § 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2022 r. poz. 1124 ze zm.).

Autor petycji wnosi o uzupełnienie treści art. 54 § 2 ustawy Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia w ten sposób, aby zdanie pierwsze otrzymało brzmienie: „Jeżeli czynności wyjaśniające nie dostarczyły podstaw do wniesienia wniosku o ukaranie, zawiadamia się o tym ujawnionych pokrzywdzonych oraz osobę, o której mowa w art. 56a, wskazując przyczynę niewniesienia wniosku o ukaranie.”. Wnioskodawca podniósł, że w obecnym stanie prawnym osoba składająca zawiadomienie o możliwości popełnienia wykroczenia, po zrealizowaniu przez odpowiednią instytucję państwową lub samorządową stosownych procedur, otrzymuje od tej instytucji zawiadomienie. Jedną z możliwości jest zawiadomienie o niewniesieniu wniosku o ukaranie do sądu z powodu, że czynu nie popełniono i brak jest danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie jego popełnienia, czyn nie zawiera znamion wykroczenia lub sprawca nie popełnił wykroczenia. Jeżeli decyzja jest jedną z ww., składający zawiadomienie otrzymuje tylko informację o takim fakcie, bez wyjaśnienia i uzasadnienia. Zawiadamiający nie ma możliwości przestawienia ewentualnych argumentów przeciwko decyzji, co ogranicza możliwość złożenia rzeczowego zażalenia.

17 kwietnia 2024 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji.