Narzędzia:

Petycja z dnia 3 lutego 2024 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 45 ust. 3 i art. 50 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie, celem umożliwienia zmiany zasad odstrzału saren oraz wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne (P11-21/24).


Petycja indywidualna wniesiona przez Adama Nycza.

Dotyczy: zmiany art. 45 ust. 3 i art. 50 ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2023 r. poz. 1082).

Autor petycji postuluje zmianę ust. 3 w art. 45, w taki sposób, aby dopuścić możliwość odstrzału saren, gdy są one nadmiernie dokuczliwe na dowolnym terenie, w tym na terenie prywatnym, gdzie posadowione są domy mieszkalne. Drugi postulat petycji dotyczy rozszerzenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody dokonane przez dzikie zwierzęta, obecnie ustawodawca dopuszcza wypłatę odszkodowań jedynie w przypadku szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych. Wnoszący petycję proponuje, aby można było ubiegać się o odszkodowanie z budżetu państwa za wszystkie szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta np. za zniszczone płoty, kwiaty czy rośliny ozdobne. W uzasadnieniu petytor przywołał osobisty przykład, od kilkunastu lat sarny i dzięcioły wywołują szkody w jego mieniu prywatnym (domu mieszkalnym), jednak na podstawie obowiązującego prawa nie jest w stanie uzyskać wypłaty odszkodowania od jakiegokolwiek organu.

14 lutego 2024 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji.

23 kwietnia 2024 r. Komisja Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie zapoznali sięz postulatami petycji i ich uzasadnieniem oraz informacją o losach petycji o tożsamej treści złożonej do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W posiedzeniu wzięła udział Agnieszka Błażkiewicz-Raubo, radca w Departamencie Leśnictwa i Łowiectwa Ministerstwa Klimatu i Środowiska, która poinformowała o decyzji kierownictwa resortu w sprawie powołania Zespołu ds. reformy łowiectwa, który przeprowadzi analizę obowiązującego stanu prawnego, w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań, także w zakresie postulowanych w petycji zmian.

W dyskusji senator Jolanta Piotrowska nie poparła propozycji przedstawionych w petycji i złożyła wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją.

Komisja w głosowaniu postanowiła nie podejmować prac nad petycją – nie uwzględniła postulatów petycji.