Narzędzia:

Petycja z dnia z 26 stycznia 2024 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz art. 85 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu określenia, że kwota emerytury podstawowej jest równa kwocie najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych (P11-17/24).


Petycja indywidualna wniesiona przez Grzegorza Jedamskiego.

Dotyczy: zmiany art. 6 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2023 r. poz. 208 ze zm.) oraz art. 85 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.).

Autor petycji wskazał na konieczność nowelizacji przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu określenia, że kwota emerytury podstawowej jest równa kwocie najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych. Uważa, że obecna forma zabezpieczenia społecznego regulowana m.in. przepisami o emeryturze podstawowej i najniższej narusza prawa obywatela wynikające z art. 2 oraz art. 30 Konstytucji RP. Podkreślił, że ustawodawca nie może pozbawiać prawa do życia co najmniej na poziomie minimum socjalnego rencistów w pełni niezdolnych do pracy i emerytów oraz osób otrzymujących renty rodzinne. Dodatkowo wnioskodawca wskazał, że wysokość kwoty najniższej emerytury i renty w ustawie o emeryturach i rentach z FUS powinna wynikać z obliczenia minimum socjalnego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.

6 lutego 2024 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji.