Narzędzia:

Petycja z dnia 21 listopada 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej na zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu wprowadzenia zapisu o niestosowaniu art. 25 ust. 1 wobec wszystkich ubezpieczonych, bez względu na rok urodzenia (P11-06/23).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 ze zm.).

Autorka petycji wnosi o wprowadzenia zapisu o niestosowaniu art. 25 ust. 1 wobec wszystkich ubezpieczonych, bez względu na rok urodzenia, którzy przeszli na wcześniejsze emerytury przed 1 stycznia 2013 r. Wskazała, że ustawa o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych jest dyskryminująca i niesprawiedliwa społecznie, ponieważ uwzględnia naprawę krzywd tylko jednego rocznika, tj. 1953. Autorka petycji podkreśliła, że według Konstytucji RP wszyscy powinni być równo traktowani i mieć takie same prawa.

12 grudnia 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Petycji.

24 stycznia 2024 r. Komisja Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji. Senatorowie zapoznali się z postulatami zawartymi w petycji. W dyskusji udział wzięli senatorowie Ewa Matecka, Robert Mamątow oraz Krzysztof Kwiatkowski. W imieniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej głos zabrał Zbigniew Wasiak. Po przeprowadzeniu dyskusji senatorowie postanowili kontynuować prace nad petycją i zwrócić się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o pisemną opinię o przedmiocie petycji.

13 marca 2024 r. Komisja Petycji, podczas 11 posiedzenia, kontynuowała rozpatrywanie petycji. Senatorowie zapoznali się z dotychczasowymi pracami podjętymi nad petycją oraz z pisemnymi opiniami Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W imieniu autorów petycji wypowiedział się ich przedstawiciel, który poparł postulat petycji. W dyskusji udział wzięli senatorowie Robert Mamątow, Ewa Matecka oraz Marek Borowski. W imieniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wypowiedział się Zbigniew Wasiak, naczelnik w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych, który wskazał na tezy z uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie P16/20. Podczas dyskusji zgłoszono wniosek o ponowne zwrócenie się do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o szczegółową opinię dotyczącą przedmiotu petycji, który został przyjęty przez Komisję jednogłośnie.