Narzędzia:

Petycja z dnia 19 października 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów w zakresie dodatku do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych dla techników elektroradiologii (P10-81/23).


Petycja zbiorowa wniesiona przez 3 osoby fizyczne.

Dotyczy: zmiany przepisów prawa w zakresie dodatku do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych dla techników elektroradiologii.

Autorki petycji wnoszą o zmianę przepisów prawa w zakresie dodatku do emerytury za pracę w warunkach szkodliwych dla osób, które wykonywały zawód technika elektroradiologii lub były zatrudnione w takim charakterze. W petycji wskazano, że decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę za zainteresowane osoby podjęły ówczesne władze szpitala, w którym były zatrudnione. Ponadto podkreślono, że nawet gdyby pracownice nie przeszły na wcześniejszą emeryturę, to i tak nie należałby im się dodatek. Uważają, że ich 30-letnia praca w szkodliwych warunkach nie została uwzględniona.

Autorki petycji odwoływały się do ZUS oraz sądu. Organy te wskazały, że rekompensata nie przysługuje osobie, która nabyła prawo do emerytury w niższym wieku nawet, jeśli tego prawnie nie zrealizowała. Wnioskodawczynie uważają, że przepisy są nieżyciowe, a ich warunki pracy były wyjątkowo trudne i szkodliwe – bez ochrony, często w bezpośrednim kontakcie z promieniowaniem.

9 listopada 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem X kadencji Senatu (12 listopada 2023 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Petycji XI kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

17 stycznia 2024 r. Komisja Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie zapoznali się z postulatami zawartymi w petycji. W imieniu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej głos zabrał Zbigniew Wasiak, naczelnik w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych, który przywołał uwarunkowania prawne dotyczące prawa do dodatków do emerytury oraz przyznawania rekompensaty. W imieniu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypowiedział się Marcin Bąk, główny specjalista w Departamencie świadczeń Emerytalno-Rentowych. W dyskusji senatorów zgłoszony został wniosek o niekontynuowanie prac nad petycją.

W głosowaniu Komisja postanowiła nie kontynuować prac nad petycją.