Narzędzia:

Petycja z dnia 18 sierpnia 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w celu umożliwienia osobom prywatnym otrzymanie dokumentacji dotyczącej osób trzecich z zasobów IPN (P10-69/23).


Petycja indywidualna wniesiona przez Bogdana Gasińskiego.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (Dz. U. z 2023 r. poz. 103).

Wnoszący petycję postuluje zmianę przepisów ustawyo Instytucie Pamięci Narodowej poprzez dodanie w rozdziale 4 zapisu umożliwiającego osobom prywatnym otrzymywanie dokumentacji z zasobów IPN, dotyczącej osób trzecich. Wnioskodawca wskazał, że w okresie od 2019 r. do 2023 r. wielokrotnie zwracał się z wnioskiem do Prezesa IPN o udostępnienie mu dokumentów archiwalnych potrzebnych do jego pracy nad publikacjami historycznymi i za każdym razem otrzymywał decyzję odmowną. Przekazał, że IPN powołuje się na zapis w ustawie stanowiący o tym, że dokumenty mogą być udostępnione tylko pracownikom naukowym, dziennikarzom, wydawcom oraz redaktorom, a nie osobom prywatnym, które są pasjonatami historii. Autor petycji uważa, że jest to sytuacja niezgodna z Konstytucją RP, bowiem wszyscy są równi wobec prawa.

30 sierpnia 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem X kadencji Senatu (12 listopada 2023 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Petycji XI kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

8 grudnia 2023 r. Komisja Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji. Senatorowie zapoznali się z postulatem petycji oraz jego uzasadnieniem. Nad petycją przeprowadzono dyskusję, w której głos zabrali senatorowie: Robert Mamątow oraz Michał Seweryński, którzy nie podzielili argumentów petycji. Podczas dyskusji zgłoszony został wniosek o niekontynuowanie prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.