Narzędzia:

Petycja z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej wprowadzenia zmian w ustawach: z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym, z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa oraz w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, poprzez wprowadzenie ograniczenia pełnienia mandatu radnego do dwóch kadencji oraz poszerzenie zakresu obowiązków radnego wobec mieszkańców danej jednostki samorządu terytorialnego (P10-64/23).


Petycja zbiorowa złożona przez Fundację Miasto Obywatelskie Lubartów.

Dotyczy: wprowadzenia zmian w ustawach: z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2023 r. poz. 40), z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1526), z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 2094) oraz w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 130).

Zdaniem wnoszących petycję obywatele – wyborcy często mają problem ze skontaktowaniem się ze swoim radnym. Podniesiono w petycji, że trudno jest liczyć na to, że radny podejmie zgłaszane przez mieszkańców tematy, nie tylko w odniesieniu do podmiotów komunalnych, a także, czy w ogóle odniesie się do składanej korespondencji. Nie ma bowiem żadnej możliwości wyegzekwowania udzielenia odpowiedzi na przesłane pisma, co stoi w rażącej sprzeczności z istotą demokracji przedstawicielskiej. Przykładowo, o ile art. 23. ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym precyzyjnie określa obowiązki radnego wobec każdego mieszkańca, o tyle pozostaje martwy w obszarze jego realizacji. Według autorów petycji, konieczne jest sprecyzowanie przez ustawodawcę, w jaki sposób mieszkaniec gminy może skutecznie skontaktować się ze swoim przedstawicielem, bowiem unikanie kontaktów z mieszkańcami w samorządzie lokalnym prowadzi, zdaniem składających petycję, do pogłębiania się kryzysu demokracji. Mieszkańcy, którzy nie są włączani w proces decyzyjny, nie czują się tym samym we właściwy sposób reprezentowani.

26 lipca 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

29 sierpnia 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie zapoznali się z postulatami petycji i ich uzasadnieniem.

Po wystąpieniu senatora Michała Seweryńskiego, który wyraził negatywną opinię wobec zgłoszonych w petycji postulatów zmian w ustawach samorządowych, powołując się m.in. na zasadę „mandatu wolnego”, z którego korzystają radni wypełniając swoje codzienne obowiązki, przewodniczący komisji, senator Aleksander Pociej zgłosił wniosek o niekontynuowanie prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.