Narzędzia:

Petycja z dnia 8 maja 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany przepisów ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, w celu wyliczenia z urzędu emerytur dla kobiet urodzonych w roku 1953, bez odliczeń kwot pobranych wcześniejszych emerytur (P10-48/23).


Petycja indywidualna wniesiona przez Annę Tarchałę.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych(Dz. U. z 2020 r. poz. 1222).

Autorka petycji wskazała na konieczność zmiany ustawy z dnia 19 czerwca 2020 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, poprzez takie jej ukształtowanie, aby jej postanowienia obejmowały wszystkie kobiety z rocznika 1953. Petytorka wyraziła opinię, że ustawa wykluczyła wiele kobiet urodzonych w 1953 r., które nie skorzystały z jej przepisów. Niektóre emerytki nie złożyły wniosku we wskazanym w ustawie terminie 6 miesięcy, a inne pracowały na wcześniejszej emeryturze i przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego miały przyznaną emeryturę np. z tytułu pracy w szczególnych warunkach. W petycji podniesiono również, że kobiety urodzone 31 grudnia 1953 r. powszechny wiek emerytalny uzyskały 30 kwietnia 2014 r. Autorka petycji podkreśliła, że wskazana przez nią ustawa podzieliła kobiety z rocznika 1953 na trzy grupy.

10 maja 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

29 sierpnia 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie zapoznali się z postulatem petycji oraz jego uzasadnieniem. W imieniu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wypowiedział się Marek Bucior, główny specjalista w Departamencie Ubezpieczeń Społecznych, który negatywnie odniósł się do postulatu przedstawionego w petycji. Po przeprowadzeniu dyskusji senatorów zgłoszony został wniosek o niekontynuowanie prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie podjęli decyzję o zakończeniu prac nad petycją.