Narzędzia:

Petycja z dnia 17 marca 2023 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, poprzez jednoznaczne uregulowanie zakresu ochrony prawnej przysługującej adwokatowi (P10-33/23).


Petycja indywidualna wniesiona przez Roberta Pogorzelskiego.

Dotyczy: zmiany art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz. U. z 2022 r. poz. 1184 ze zm.) poprzez dodanie nowych podpunktów a) i b).

Autor petycji stwierdza, że przepisy ustawy Prawo o adwokaturze nie dają namacalnej ochrony prawnej adwokatom podczas i w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych. Wnioskodawca postuluje, aby do ustawy wprowadzić przepisy, które stanowią literalne nawiązanie do przepisów regulujących ochronę prawną przysługującą sędziom i prokuratorom (art. 80 i art. 81 prawa o ustroju sądów powszechnych, art. 135 i art. 138 prawa o prokuraturze).

29 marca 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

21 czerwca 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie zapoznali się z postulatami petycji i ich uzasadnieniem oraz przeprowadzili dyskusję. Głos zabrał (uczestniczący zdalnie w posiedzeniu) autor petycji, który podtrzymał stanowisko ujęte w petycji i jej uzasadnieniu. Senator Bogdan Zdrojewski wnioskował, aby Komisja zwróciła się do Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Ministerstwa Sprawiedliwości o opinię o petycji.

Komisja zdecydowała o zasięgnięciu opinii Ministerstwa Sprawiedliwości i Naczelnej Rady Adwokackiej o petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem X kadencji Senatu (12 listopada 2023 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Petycji XI kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.