Narzędzia:

Petycja z dnia 17 lutego 2023 r., w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 105a § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy, w celu wprowadzenia obligatoryjnego zezwolenia na widzenie skazanego z osobą nie będącą członkiem rodziny lub inną osobą bliską, w sytuacji gdy skazany takich osób nie posiada (P10-21/23).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany art. 105a § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 127 ze zm.).

Autor petycji postuluje, aby w stosunku do osób pozbawionych wolności, które nie mają rodzin lub z różnych względów przez te rodziny nie są odwiedzane oraz po weryfikacji tych informacji przez administrację zakładu karnego, wprowadzono możliwość obligatoryjnego wyrażenia zgody przez dyrektora jednostki penitencjarnej na wpisanie na listę odwiedzających skazanego w zakładzie karnym osoby wskazanej przez niego, nie będącej rodziną lub inną bliską osobą. W opinii wnoszącego petycję, wnioskowana zmiana jest konieczna, gdyż kontakt ze światem zewnętrznym jest jednym z filarów resocjalizacji skazanych, a obowiązujące przepisy pozostają w sprzeczności z szeroko pojętym celem wykonywania kary pozbawienia wolności.

6 marca 2023 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

18 maja 2023 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji. W dyskusji przewodniczący Komisji, senator Aleksander Pociej, złożył wniosek o zwrócenie się do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Rzecznika Praw Obywatelskich o opinie o przedmiocie petycji.

Komisja zdecydowała wystąpić o opinie o petycji do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz do Rzecznika Praw Obywatelskich.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem X kadencji Senatu (12 listopada 2023 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Petycji XI kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

15 lutego 2024 r. Komisja Petycji kontynuowała prace nad petycją. Senatorowie wysłuchali informacji o dotychczas podjętych działaniach nad petycją oraz zapoznali się z opinią Ministerstwa Sprawiedliwości, w której wskazano, że regulacja ujęta w art. 105a § 4 Kodeksu karnego wykonawczego jest w pełni uzasadniona i nie wymaga zmian legislacyjnych. W dyskusji głos zabrał senator Krzysztof Kwiatkowski, który zwrócił uwagę na potrzebę aktualizacji opinii Ministerstwa Sprawiedliwości, gdyż z posiadanych informacji wynika, że w ostatnim czasie w resorcie postulat będący przedmiotem petycji był analizowany. Komisja zdecydowała zasięgnąć dodatkowej opinii Ministerstwa Sprawiedliwości.