Narzędzia:

Petycja z dnia 9 listopada 2022 r.wsprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany art. 180 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego, w zakresie zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej i służbowej (P10-79/22).


Petycja indywidualna: wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany art. 180 § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375).

Autor petycji wnosi o zmianę art. 180 § 1 Kodeksu postępowania karnego poprzez dodanie zdania „Wniesienie zażalenia wstrzymuje wykonanie postanowienia o zwolnieniu z tajemnicy”.

Zdaniem autora petycji „należy wprowadzić możliwość wstrzymania postanowienia sądu (o zwolnieniu z tajemnicy), gdyż do czasu rozpatrzenia zażalenia może dojść do naruszenia tajemnicy adwokackiej, radcowskiej, notarialnej”.

29 listopada 2022 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

7 marca 2023 r. Komisja Praw Człowieka Praworządności i Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji. Senatorowie wysłuchali informacji o postulacie petycji oraz jego uzasadnieniu. Komisja zdecydowała o kontynuowaniu prac nad petycją i zwróceniu się do Ministerstwa Sprawiedliwości oraz podmiotów powiązanych kompetencyjnie z przedmiotem petycji o wyrażenie opinii o jej wniosku.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem X kadencji Senatu (12 listopada 2023 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Petycji XI kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

7 lutego 2024 r. Komisja Petycji kontynuowała rozpatrywanie petycji. Senatorowie zapoznali się z opiniami o petycji przekazanymi przez Naczelną Radę Lekarską, Naczelną Radę Adwokacką oraz Krajową Izbę Radców Prawnych. W dyskusji głos zabrali przedstawiciele wymienionych instytucji. Przewodniczący Komisji złożył wniosek o podjęcie dalszych prac nad petycją i zwrócenie się do Ministerstwa Sprawiedliwości o wyrażenie opinii o postulacie petycji, wniosek został jednogłośnie przyjęty.