Narzędzia:

Petycja z dnia 8 listopada 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 13 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, w celu umożliwienia członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej dwóm osobom, którym przysługuje prawo do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawo odrębnej własności (P10-80/21).


Petycja indywidualna wniesiona przez panią Alicję Kwiatkowską.

Dotyczy: zmiany art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 13 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1208).

Autorka petycji wnioskuje o wprowadzenie zmiany mającej na celu umożliwienie członkostwa w spółdzielni mieszkaniowej dwóm osobom, którym przysługuje prawo do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub prawo odrębnej własności. Wnosząca petycję wskazała, że aktualnie jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo odrębnej własności lokalu albo ekspektatywa własności należy do kilku osób, członkiem spółdzielni może być tylko jedna z nich, chyba że przysługuje ono wspólnie małżonkom.

14 grudnia 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 

20 kwietnia 2022 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie zapoznali się z postulatami petycji oraz ich uzasadnieniem. Odnotowano negatywną opinię resortu Rozwoju i Technologii o wnioskach petycji. Głos zabrała również przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, która wskazała, że obecnie obowiązujące przepisy wystarczająco regulują poruszaną w petycji kwestię.

Po przeprowadzeniu dyskusji senatorów zgłoszony został wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją oraz o przekazanie informacji o postulacie petycji do Komisji Ustawodawczej, która pracuje nad senackim projektem zmian w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie zdecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.