Narzędzia:

Petycja z dnia 5 czerwca 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej przyznania zadośćuczynienia dla byłych żołnierzy Wojska Polskiego odbywających zasadniczą służbę wojskową oraz zaliczenie czasu służby do okresu składkowego, który należy naliczać od średniego wynagrodzenia (P10-55/21).


Petycja indywidualna wniesiona przez Ryszarda Masalskiego.

Dotyczy: zadośćuczynienia byłym żołnierzom Wojska Polskiego za obowiązkową, zasadniczą służbę wojskową, czyli: 1) wypłacenie rekompensaty za utracone dochody oraz za warunki szczególne, 2) zaliczenie czasu służby do okresu składkowego, a ona sama naliczona była od średniego wynagrodzenia w Polsce.

Autor petycji wskazał, że obywatele Polski do 2009 r. podlegali obowiązkowemu odbyciu służby wojskowej w Wojsku Polskim. Jej czas trwania to od trzech lat do jednego roku, uzależniony okolicznościami. Zdaniem autora petycji skutek służby był dla wszystkich taki sam i odczuwalny jako dyskryminacyjny i krzywdzący do dzisiaj. Osobom przechodzącym na emeryturę (w tym już będącymi emerytami) nie uwzględnia się okresu służby wojskowej jako okresu składkowego, a tym samym otrzymują niższą emeryturę, a nowi emeryci też będą otrzymywać ją niższą.

30 czerwca 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

 

9 lutego 2022 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie wysłuchali informacji o postulatach petycji oraz ich uzasadnieniu. Ministerstwo Obrony Narodowej, w nadesłanej do Komisji opinii, zaprezentowało negatywne stanowisko o postulatach petycji. W dyskusji zabrał głos Prokurator z Instytutu Pamięci Narodowej – Robert Kopydłowski, który przedstawił stanowisko Szefa IPN o petycji. W opinii Instytutu postulaty petycji są bezprzedmiotowe ze względu na fakt, że okres służby wojskowej zaliczony jest jako okres składkowy w przepisach ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a kwestie przymusowego powoływania działaczy opozycji antykomunistycznej do służby wojskowej zostały już rozstrzygnięte.

Po przeprowadzeniu dyskusji przez senatorów zgłoszony został wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją.

W głosowaniu Komisja jednogłośnie zdecydowała o niepodejmowaniu prac nad petycją.