Narzędzia:

Petycje z dnia 19 i 27 maja 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatyw ustawodawczych dotyczących zmiany ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw; ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, w celu uaktualnienia przepisów tych ustaw (P10-52/21).


Petycje indywidualne wniesione przez Sebastiana Adamowicza (z 19 maja 2021r.) (z 27 maja 2021r.).

Dotyczą: zmiany ustawy z dnia 11 sierpnia 2001 r. o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 84 poz. 907 ze zm.); ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 116, poz. 1203 ze zm.).

Autor petycji postuluje, aby uporządkować przepisy wskazanych ustaw, w tym celu wnosi o:

– uchylenie art. 34 ustawy o szczególnych rozwiązaniach prawnych związanych z usuwaniem skutków powodzi z lipca i sierpnia 2001 r. oraz o zmianie niektórych ustaw, z powodu odwołania do wykroczenia, którego już nie można popełnić, a ponadto przedawniła się jego karalność;

– zmianę w art. 25 ustawy o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw, poprzez nadanie mu nowego brzmienia: „W stosunku do osób zajmujących lokal mieszkalny na podstawie umowy najmu, które wykraczają w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali, za wypowiedzeniem, rozwiązuje się umowę najmu, a w przypadku nieopuszczenia lokalu po okresie wypowiedzenia występuje się do sądu o pozbawienie prawa zajmowania tego lokalu i eksmisję.” Obecny przepis odwołuje się do nieistniejącej Wojskowej Agencji Mieszkaniowej.

8 czerwca 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

10 stycznia 2022 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie wysłuchali informacji o postulatach petycji oraz ich uzasadnieniu. Senatorowie przeprowadzili dyskusję, w której zgłoszony został wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją oraz o przekazanie jej postulatów do Rządowego Centrum Legislacji, celem ich wykorzystania w przyszłych pracach legislacyjnych nad zmianą ustaw.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.