Narzędzia:

Petycja z dnia 3 marca 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 196 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny, w celu zamiany kategorii czynu zabronionego przewidzianego w tym przepisie z występku na zbrodnię (P10-27/21).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 ze zm.) poprzez zmianę treści art. 196 w następujący sposób: ,,Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmioty czci religijnej lub miejsca przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych bądź publicznie pochwala demolowanie tego typu miejsc podlega karze ograniczenia wolności od 3 do 5 lat”.

W uzasadnieniu autor petycji podniósł, że obecne brzmienie art. 196 k.k. dotyczące obrazy uczuć religijnych jest wyłącznie występkiem, przez co ludzie często podchodzą swobodnie do deptania wizerunku objętego kultem religijnym. Zdaniem autor petycji należy zmienić wskazany przepis w ten sposób, aby nie stanowił on już jak dotychczas występku lecz zbrodnię.

29 marca 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

27 października 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie wysłuchali informacji o postulatach petycji i ich uzasadnieniu. Głos zabrał senator Robert Mamątow, który zgłosił wniosek o wystąpienie do Ministerstwa Sprawiedliwości o zajęcie stanowiska w zakresie zmian proponowanych w petycji.

Komisja postanowiła zasięgnąć opinii Ministerstwa Sprawiedliwości o postulatach petycji.

15 lutego 2022 r. Komisja kontynuowała prace nad petycją. Członkowie komisji dysponowali pismem z Ministerstwa Sprawiedliwości z informacją o przygotowaniu kompleksowego projektu zmian w Kodeksie karnym (UD 281), który obecnie znajduje się na etapie uzgodnień międzyresortowych. W ramach podjętych w resorcie prac zdecydowano się poddać analizie również możliwość rozszerzenia znamion przestępstw przeciwko wolności sumienia i wyznania oraz podwyższenia sankcji za takie czyny.

Głos zabrała również obecna na posiedzeniu przedstawicielka Biura Legislacyjnego, która przedstawiła uwagi o postulatów petycji.

W dyskusji głos zabrał senator Michał Seweryński, który stwierdził, że w świetle prowadzonych prac nad zmianą Kodeksu karnego oraz obowiązywania innych przepisów dotyczących przestępstw przeciwko wolności sumienia i wyznania, zgłasza wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją.

Senatorowie w głosowaniu zdecydowali o zakończeniu prac nad petycją.