Narzędzia:

Petycja z dnia 31 lipca 2020 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 217c ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy, w celu zapewnienia osobie tymczasowo aresztowanej pełnej realizacji prawa do obrony, w tym zniesienie barier o charakterze techniczno-organizacyjnym, w aspekcie realizacji prawa do porozumiewania się z obrońcą za pośrednictwem aparatu telefonicznego (P10-85/20).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Naczelną Radę Adwokacką.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny wykonawczy (Dz. U. z 2020 r. poz. 523 ze zm.) w art. 217c poprzez dodanie nowego § 2a o następującej treści ,, Jeżeli tymczasowo aresztowany ma ustanowionego obrońcę, organ, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje na wniosek obrońcy, przesyła niezwłocznie do dyrektora aresztu śledczego, w którym przebywa tymczasowo aresztowany, zarządzenie o bezterminowej zgodzie na korzystanie przez tego tymczasowo aresztowanego z aparatu telefonicznego w celu utrzymywania kontaktu z ustanowionym w sprawie obrońcą. Zgoda jest skuteczna do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, także w przypadku zmiany w toku postępowania organu, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje lub jednostki penitencjarnej, w której wykonywane jest tymczasowe aresztowanie. Z chwilą zawiadomienia organu, do którego dyspozycji tymczasowo aresztowany pozostaje, o ustaniu stosunku obrończego, organ z urzędu wydaje zarządzenie o uchyleniu zarządzenia, o którym mowa w zdaniu pierwszym i przesyła je niezwłocznie do dyrektora aresztu śledczego, w którym przebywa tymczasowo aresztowany.”

Proponowana zmiana ma w pełni pozwolić na realizację konstytucyjno – konwencyjnego prawa tymczasowo aresztowanego do kontaktu telefonicznego z obrońcą, wprowadzając zgodę na kontakt telefoniczny o charakterze bezterminowym oraz bez względu na właściwość rzeczową, miejscową lub funkcjonalną organu do dyspozycji, którego pozostaje tymczasowo aresztowany, jak też niezależnie od zmiany jednostki penitencjarnej, w której wykonywane jest tymczasowe aresztowanie. Ponadto, proponowana zmiana miałaby uprościć czynności techniczo-organizacyjne organu procesowego, odciążając go od konieczności rozpoznawania wielu wniosków dotyczących rozmów telefonicznych obrońcy z tymczasowo aresztowanym.

12 sierpnia 2020 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

29 kwietnia 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła postulaty petycji. Podczas dyskusji głos zabrał senator Robert Mamątow, który poparł zaprezentowane postulaty petycji oraz wskazał, iż problem dotyczy nie tylko wyrażenia zgody dla tymczasowo aresztowanego na kontakt telefoniczny z obrońcą, ale także innych spraw jak choćby dostarczenia przez rodzinę osadzonego ciepłych zimowych ubrań do aresztu śledczego. Senator stwierdził, że należałoby przyjrzeć się tym sprawom szerzej. Stanowisko senatora R. Mamątowa poparł przewodniczący Komisji senator Aleksander Pociej. Senatorowie wspólnie zgłosili wniosek o kontynuowanie prac nad petycją. Komisja w głosowaniu poparła wniosek o prowadzenie prac w celu realizacji postulatów petycji.

5 października 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała rozpatrywanie postulatów petycji. Senatorowie zostali zapoznani z przygotowanym przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu projektem ustawy. Ponadto, głos zabrała obecna na posiedzeniu przedstawicielka Naczelnej Rady Adwokackiej adwokat Dorota Kulińska, która podtrzymała wniosek o uwzględnienie zmiany przepisów ujętej w petycji.

W głosowaniu senatorowie zadecydowali o przyjęciu projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy (druk senacki nr 523) oraz o złożeniu projektu do Marszałka Senatu. W dalszych pracach nad tym projektem Komisję reprezentował będzie senator. R. Mamątow.

13 października 2021 r. projekt został skierowany do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które przygotowały Sprawozdanie o projekcie (druk senacki nr 523S).

16 grudnia 2021 r. Senat RP na 34. posiedzeniu podjął uchwałę o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks karny wykonawczy.

17 grudnia 2021 r. projekt wpłynął do Sejmu (druk sejmowy nr 1918) i 12 stycznia 2022 r. został skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

W związku z zakończeniem kadencji parlamentu (12 listopada 2023 r.) projekty ustaw skierowane do Sejmu zostały objęte zasadą dyskontynuacji prac legislacyjnych.