Narzędzia:

Petycja z dnia 28 października 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny oraz ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, w celu skrócenia czasu po którym gasną prawa autorskie w związku z rozporządzeniem zawartym w testamencie (P9-51/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: dodania nowego art. 967a do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145) oraz dodania nowego art. 40a do ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1231 ze zm.).

Autor petycji wnosi o dodanie do Kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przepisów dotyczących nowego terminu wygaśnięcia majątkowych praw autorskich. Zdaniem autora petycji, dzięki wprowadzeniu proponowanych petycją zmian, wygaśnięcie majątkowych praw autorskich mogłoby nastąpić z chwilą śmierci autora, jeżeli ten wyraźnie to zaznaczy w swoim testamencie.

Wnioskodawca petycji stoi na stanowisku, że proponowane zmiany będą uzupełnieniem art. 64 Konstytucji RP, który zapewnia każdemu prawo do własności i innych praw majątkowych, a także prawo do dziedziczenia.

31 października2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

11 marca 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz zapoznała się z materiałami petycyjnymi.

Obecny na posiedzeniu komisji przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości sędzia Artur Grajewski zastępca dyrektora Departamentu Legislacyjnego Prawa Cywilnego stwierdził, że co do zasady nie ma potrzeby wprowadzania regulacji zaproponowanej w petycji. Jest to uzasadnione tym, że postulowane zmiany mogą być sprzeczne z aktami prawa międzynarodowego.

W dyskusji głos zabrał senator Michał Seweryński, który stwierdził, że przedstawiona w petycji sprawa dotyczy nie tylko prawa spadkowego, ale również niebagatelnej sprawy dziedzictwa narodowego. Senator postawił otwarte pytanie, czy Komisja nie powinna zastanowić się nad tym, czy pierwszeństwo woli spadkodawcy nie powinno występować przed przepisem prawa w sytuacji gdy spadkodawca postanowi w rozporządzeniu testamentowym o wygaśnięciu praw autorskich do dzieła z chwilą jego śmierci. Senator postawił wniosek o zasięgnięcie opinii o postulatach petycji. Wicemarszałek Gabriela Morawska-Stanecka złożyła wniosek o niekontynuowanie prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie postanowili nie podejmować prac nad petycją.