Narzędzia:

Petycja z dnia 24 października 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 21 kwietnia 1936 r. o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej, w celu zmiany przepisów w taki sposób, aby dostosować je do obecnych uwarunkowań Państwa Polskiego i Muzułmańskiego Związku Religijnego (P9-50/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Petycja zbiorowa wniesiona przez Muzułmańską Gminę Wyznaniową w Kruszynianach.

Dotyczy: zmiany ustawyz dnia 21 kwietnia 1936 r. o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1936 r. Nr 30, poz. 240 ze zm.)

Przedmiotem petycji jest wniosek o wprowadzenie następujących zmian:

- usunięcie art. 6 ust. 1 i 3, art. 7, art. 9, art. 10 ust. 2, art. 11, art. 12, art. 14, art. 15, art. 17, art. 18, art. 19, art. 20 ust. 1 i 2, art. 21, art. 23, art. 28 ust. 3, art. 30, art. 33, art. 34 ust. 1 i 2, art. 38 oraz art. 43, w celu dostosowania przepisów do obecnych uwarunkowań;

- uchylenie art. 29 w zakresie opłat pocztowych, z uwagi na bezcelowość utrzymania tej regulacji.

28 października2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

23 stycznia 2020 r. decyzją Przewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji obie petycje – indywidulana i zbiorowa – będą rozpatrywane przez Komisję łącznie.

12 lutego 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrywała petycje oraz zapoznała się z informacjami o zagadnieniach petycji.

Uczestniczący w posiedzeniu Mariusz Radajewski przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Naczelnik Wydziału Rejestru Kościołów i Innych Związków Wyznaniowych w Departamencie Wyznań Religijnych, Mniejszości Narodowych i Etnicznych stwierdził, że resort zdaje sobie sprawę z archaiczności zapisów ustawy o stosunku Państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz, że nowelizacja ustawy jest potrzebna. Jednocześnie stwierdził, że przedstawione w petycji z dnia 24 października 2019 r. postulaty nie rozwiązują jednak problemów kompleksowo.

W dyskusji senator Michał Seweryński zwrócił uwagę, że Konstytucja RP w art. 25 ust. 5 stanowi że stosunki między Rzecząpospolitą Polską, a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami. W związku z powyższym istnieją rozwiązania, które dają możliwość uregulowania przedstawionego w petycjach problemu poprzez zawarcie umowy z Radą Ministrów. Głos zabrał również senator Robert Mamątow, który zgłosił wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją oraz wnioskował o przekazanie informacji o postulatach petycji do Rządowego Centrum Legislacji celem wykorzystania w przyszłych pracach.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie postanowili o niepodejmowaniu prac nad petycją. Ponadto, komisja zadecydowała o skierowaniu pisma do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wraz z opinią o pilności postulatów zawartych w petycjach.