Narzędzia:

Petycja z dnia 14 października 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw, w celu zobowiązania osób, które uzyskały mandat w wyborach powszechnych do reprezentowania swoich wyborców do końca kadencji organu, do którego zostali wybrani (P9-46/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustaw:

- z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2019 r. poz. 684 ze zm.) poprzez dodanie § 5 w art. 11 oraz usunięcie art. 335 ustawy,

- z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1282) poprzez dodanie art. 6b i 6c,

- z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1915 ze zm.) poprzez uzupełnienie art. 3 o pkt 6,

- z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2018 r. poz. 1799) poprzez dodanie ust. 3 w art. 30.

Autor petycji wnosi o dodanie w Kodeksie wyborczym w art. 11 nowego § 5 stanowiącego, że osobie, która uzyskała mandat w wyborach powszechnych nie wolno: kandydować w innych wyborach, ubiegać się ani piastować innego stanowiska publicznego. Zakazy trwają od momentu ogłoszenia wyników wyborów, w których dana osoba startowała, aż do końca kadencji. Nadto, rozwiązany zostanie stosunek pracy, jeżeli ta osoba jest zatrudniona: w jednostkach samorządu terytorialnego, na stanowisku cywilnym lub kierowniczym w służbach mundurowych, w spółce Skarbu Państwa, w miejscach o których mowa w art. 1 ustawy o pracownikach urzędów państwowych.

Wnoszący petycję, proponuje także usunięcie art. 335 Kodeksu wyborczego, zgodnie z którym w podziale mandatów uwzględnia się wyłącznie listy kandydatów tych komitetów wyborczych, które otrzymały co najmniej 5% ważnych głosów w skali kraju.

Pozostałe propozycje nowelizacji ustaw: o pracownikach samorządowych, o pracownikach urzędów państwowych, o wykonywaniu mandatu posła i senatora stanowią konsekwencje zmian zaproponowanych w Kodeksie wyborczym.

Zdaniem autora petycji, uniemożliwienie ubiegania się o stanowiska w ramach instytucji publicznych osobom, które zostały wybrane w wyborach powszechnych, stanowi pewną gwarancję dla wyborców, którzy im zaufali i wybrali na swoich reprezentantów.

17 października 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

12 lutego 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję i przeprowadziła dyskusję nad jej postulatami. W posiedzeniu udział wziął Grzegorz Gąsior, ekspert w Zespole Prawnym i Organizacji Wyborów z Krajowego Biura Wyborczego. W dyskusji senatorowie nie podzielili zasadności postulatów przedstawionych w petycji.

Wgłosowaniu senatorowie jednogłośnie zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.