Narzędzia:

Petycja z dnia 11 października 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, w celu umożliwienia konsumentom lub przedsiębiorcom, którzy przed upływem terminu umowy kredytowej spłacą pożyczkę, ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów kredytowych za pozostały okres obowiązywania umowy (P9-45/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez panią Renatę Sutor.

Dotyczy: dodania art. 7211 w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145 ze zm.).

Autorka petycji wnosi o dodanie nowego przepisu art. 7211 o następującym brzmieniu: „W przypadku przedterminowej spłaty kredytu przez biorącego pożyczkę (kredytobiorcę), dający pożyczkę (kredytodawca) zobowiązany jest w terminie 30 dni, licząc od daty spłaty całej pożyczki do proporcjonalnego zwrotu biorącemu pożyczkę (kredytobiorcy) kosztów kredytu przypadających za pozostały okres obowiązywania umowy”.

Zdaniem autorki petycji, proponowana zmiana prawa cywilnego spowoduje, że konsument lub przedsiębiorca, zgodnie z konstytucyjnymi zasadami równości wobec prawa oraz sprawiedliwości społecznej, będzie miał prawo do uzyskania rekompensaty za koszty bezpośrednio związane z przedterminową spłatą kredytu.

17 października 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

12 lutego 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję i przeprowadziła dyskusję nad jej postulatem. W dyskusji głos zabrali: Artur Zwaliński zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów, Maciej Taborowski zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich oraz mecenas Łukasz Merski z Zespołu Prawno-Legislacyjnego Związku Banków Polskich.

W ocenie Artura Zwalińskiego z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, postulat petycji jest niezasadny, a wprowadzenie do przepisów zaproponowanych przez autorkę petycji zmian może jedynie pogorszyć sytuację konsumentów.

Z kolei Maciej Taborowski zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich, zgodził się z postulatem petycji dotyczącym wprowadzenia zmiany na gruncie ustawy o kredycie konsumenckim,ze względu na potrzebę zwiększenia skuteczności ochrony kredytobiorców, w związku z zachowaniami rynku finansowego.

Z kolei mec. Łukasz Merski, poinformował o toczących się rozmowach Związku Banków Polskich z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, mających na celu ustalenie algorytmu metody zwrotów, w związku z przedterminową spłatą kredytu konsumenckiego w całości lub części.

Senatorowie zadecydowali o podjęciu prac nad petycją.

24 czerwca 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała rozpatrywanie petycji. W posiedzeniu udział wzięli Bartosz Kostur radca prezesa oraz Małgorzata Orzeł-Kołodziejczyk naczelnik wydziału w Departamencie Ochrony Zbiorowych Interesów Konsumentów Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, którzy wyrazili negatywne stanowisko wobec postulatu przedstawionego w petycji.

Senatorowie w głosowaniu zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.