Narzędzia:

Petycja z dnia 11 września 2019 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe, w celu wprowadzenia do ustawy zapisu pozwalającego na podstawie pełnomocnictwa notarialnego wydanie przesyłki pocztowej ze skutkiem doręczenia (P9-38/19).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 2188 ze zm.).

Autor w uzasadnieniu petycji podnosi, że w świetle obowiązujących przepisów nie jest możliwe wydanie w placówce pocztowej przesyłek na podstawie pełnomocnictwa notarialnego. Wnioskodawca postuluję zmianę w tym zakresie poprzez wprowadzenie do ustawy zapisu pozwalającego na podstawie pełnomocnictwa notarialnego wydanie przesyłki pocztowej ze skutkiem doręczenia.

24 września 2019 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

W związku nierozpatrzeniem tej petycji przed upływem IX kadencji Senatu (12 listopada 2019 r.), zgodnie z art. 90g ust. 1 Regulaminu Senatu, Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji X kadencji będzie kontynuowała prace nad petycją.

3 grudnia 2019 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję oraz zapoznała się z materiałami petycyjnymi.

W dyskusji głos zabrał senator Robert Mamątow, który zgłosił wniosek o zasięgnięcie opinii Ministerstwa Sprawiedliwości o możliwości realizacji postulatów petycji.

W głosowaniu Komisja postanowiła zwrócić się do resortu sprawiedliwości celem uzyskania stanowiska o petycji.

13 lutego 2020 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała pracę nad petycją. Senatorowie zapoznali się z pisemną opinią o postulatach petycji, przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Ze stanowiska resortu wynika, że w chwili obecnej prowadzone są prace legislacyjne nad projektem, wprowadzającym do Kodeksu postępowania cywilnego regulacji, która umożliwi odbiór korespondencji sądowej osobie upoważnionej do odbioru przesyłek pocztowych w formie aktu notarialnego, w szczególności w placówce pocztowej i we właściwym urzędzie gminy.

W dyskusji głos zabrał senator Aleksander Pociej, który podkreślił, że Komisja nie powinna zajmować się petycją, jeżeli w Ministerstwie Sprawiedliwości trwają tożsame prace, gdyż ta sprawa z pewnością wkrótce zostanie zrealizowana i będzie przedmiotem rozpoznania przez władze ustawodawcze.

Senatorowie w głosowaniu jednogłośnie podjęli decyzję o niekontynuowaniu prac nad petycją.